20 największych importerów wina na świecie

20 największych importerów wina na świecie według wolumenu w roku 2016.

Chiaromonte Primitivo 2016 w cenie 45 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Znalazłem ciekawe dane odnośnie importu wina na świecie.

Polska jest na 19 pozycji z ilością 110 tysięcy ton. Nie wiem czemu akurat amerykanie podają wolumen w tonach, a nie hektolitrach? To daje gdzieś około 110 mln litrów wina. Jak na 38 milionów mieszkańców to daje wynik poniżej 3 litrów per capita.

Te dane odnoszą się do importu, a nie do spożycia wina. W Polsce produkcja jest bardzo mała, dlatego import równa się spożycie. Co innego w innych krajach z czołówki.

Niemcy są na pierwszym miejscu z minimalną przewagą nad Wielką Brytanią. Oba kraje importują ponad 13 razy więcej niż Polska. I do tego Niemcy produkują sporo wina.

Dobrze, że załapaliśmy się do tej dwudziestki. Mam nadzieję, że za dekadę będziemy w pierwszej dziesiątce.

Angels Tears Sauvignon Blanc 2017 z RPA za 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Na zdrowie!!

4 uwagi do wpisu “20 największych importerów wina na świecie

  1. Niemcy importują dużo, ale również eksportują wiele kupionych wcześniej win z innych krajów. Z tego słyszałem to chyba największy na kontynencie odbiorca wina w cysternach. Są dobrymi handlarzami ze względu na obecność swoich własnych sieci (Lidl, Aldi etc.) w wielu krajach.

  2. Trzeba przyznać, że po odliczeniu części badziewia jakie sprowadają niektórzy importerzy, spożycie per capita lepszych jakościowo win leży na zastraszająco niskich poziomach.
    Ah, ta nieśmiertelna miłość narodu do wódeczki i piwnych sześciopaków!
    Pozdrawiam

Leave a Reply