Biedronka-Anakena Enco Reserva Sauvignon Blanc 2016

Anakena Enco Reserva Sauvignon Blanc Valle Central 2016 w cenie 21,99 zł.

Kup Teraz Wina z Austrii.png

Anakena to bardzo znany producent z Chile. W roku 2015 został kupiony przez duża grupę z Australii Accolade Wines za 30 milionów dolarów.

Niestety wino zostało rozlane w Wielkiej Brytanii, co nie przeszkadza, aby w tamtejszym Tesco kosztowało 12 euro (minus bonusy).

Wobec tego cena w Biedronce jest wyjątkowo okazyjna. Unikam win rozlewanych poza miejscem produkcji, bo na daleką podróż musi być dodatkowo zasiarczone.

W Chile nie ma żadnych norm odnośnie do używania terminu Reserva, więc to specjalnie o niczym nie świadczy. Natomiast marketingowo na pewno lepiej się sprzedaje.

Szczepy: sauvignon blanc.

Kolor: słomkowy.

W nosie słodkie owoce ananas, brzoskwinia z nutami trawy i agrestu. Bogate, z nutami dojrzewania na osadzie. Po kilku minutach do głosu dochodzi trochę grejpfruta i kwiatów bzu. Przyzwoita świeżość.

W ustach jest sporo cytrusów, lub raczej cytrynowej kwasowości. Ta kwasowość jest nieco sztuczna, jakby dodano cytrynki, ale to prawdopodobnie skutek sporej zawartości siarczynów. Owoce już nie tak słodkie i dojrzałe. Sporo grejpfrutowej goryczki przykrytej lekkim cukrem resztkowym. 6 gramów jak nic. Sporo liści porzeczki, długie, chociaż końcówka gorzkawa. Więcej melona niż ananasa. Leciutko rozwodnione. Sporo zieleni.

W stylu nowozelandzkim. Może nie ma aż takiego bogactwa aromatów, a zwłaszcza smaku, ale z punktu komercyjnego jest bardzo przyzwoite. Na szczęście nie jest zabeczkowane, ale znowu ja wolę mineralność i trawiastą świeżość, niż taką zieloność i leciutką ziołowość.

Jednak cena 21,99 zł jest bardzo atrakcyjna.

Kup Teraz Wina z Niemiec.png

Ocena: ♛♛♛/7-przyzwoite

Na zdrowie!!

Leave a Reply