Biedronka-Chateau Barrail Bordeaux 2016

Chateau Barrail Bordeaux 2016 w cenie 15,99 zł.

To już ostatnie wino z trójki polecanej przez sommeliera w czerwcu. Poprzednie dwa to wyjątkowa słabizna.

Czy tym razem będzie nieco lepiej? Za chwilę się przekonam.

Szczepy: cabernet sauvignon, merlot.

Kolor: średnio purpurowy.

Muszę najpierw powrócić do opisu tego wina w gazetce, bo to wręcz poezja:

Rubinowa suknia, bukiet akcentów czerwonych owoców, ziół i ziemi, na podniebieniu lekko chropowate i eleganckie.

Mnie ta szata już tak nie urzekła. Przy nalewaniu było lekko mętne. Potem to ustąpiło.

W nosie jest Bordeaux. Na szczęście brak bretu, więc to już jest plus przy winie za 16 zł. Co prawda znalazłem recenzję z zeszłego roku, gdzie była podana cena 11,99 zł, ale tutaj jest sporo drożej. Biorąc pod uwagę dorzucony do poprzedniej ceny procent, bo pod względem wartości to tylko 4 zł. Konfitura śliwkowa z lekkimi nutami lukrecji i czekolady. Pachnie jak zgniecione owoce z niewielkim dodatkiem szypułek. Trochę ziemi można się doszukać. Po jakimś czasie dochodzi ciut czarnej porzeczki.

W ustach przypalone dojrzałe wiśnie z dodatkiem jeżyny. Kwasowość jest spora, ale to dobrze, bo przynajmniej jest „winne”. Jak często się zdarza w tanich Bordeaux, są już nuty utlenienia. Wrażenie ciemnych owoców, chociaż kwasowość jest spora. Nawet sporo tanin. Można je nazwać „chropowate”. To w sumie dobre określenie. Może ja bym je nazwał szorstkim, chociaż jet lekkie wrażenie grudkowatości. Po przełknięciu nieco drażni alkohol, pomimo tego, że kilka minut spędziło w lodówce. Powinno sporo więcej. Spokojnie można je odłożyć na rok, aby straciło nieco szorstkości i było gładsze. Chociaż zbyt dużo struktury tutaj nie znajdziemy.

To nie jest moja bajka, ale za 15 zł jest przyzwoite. Na pewno najlepsze z całej trójki polecanej przez sommeliera. Tutaj przynajmniej jest sporo wina i trochę owoców. Spokojnie mogę wypić cały kieliszek. Na więcej szkoda mi wątroby, ale za te „pieniądze” jest bardzo przyzwoicie.

Dzięki sporej kwasowości pasuje do karkówki z grilla. Nie za mocno popieprzonej i ostro przyprawionej, bo będzie gryzło w język. Może być tłusto nie pikantnie.

Ocena: ♛♛♛/7-przyzwoite

Na zdrowie!!

 

Jedna uwaga do wpisu “Biedronka-Chateau Barrail Bordeaux 2016

Leave a Reply