Biedronka kontra El Catador

Temat na ten wpis nasunął mi się po przeczytaniu recenzji Winicjatywy najnowszej oferty Biedronki Wina hiszpańskie. M.in. znalazłem tam takie zdanie:

40 zł wolałbym wydać na coś ciekawszego i bardziej pijalnego od małego winiarza w El Catador,

A to cała recenzja:

Burgo Viejo Rioja Reserva Licenciado 2010

Najlepsza niespodzianka tej oferty. Butelka z etykietą z metaloplastyki wygląda niesamowicie kiczowato, jak Gran Reserva z Kazachstanu. 91 punktów Wine Spectatora za wino kosztujące 39,99 zł też nie budzi zaufania. Tymczasem ta Rioja jest zadowalająca – ma bardzo dobry owoc, co prawda nieco przysłonięty tłustą beczką, ale ma i garbnikową strukturę. 40 zł wolałbym wydać na coś ciekawszego i bardziej pijalnego od małego winiarza w El Catador, Wine Spectatorowi odjąłbym ze 4 punkty, ale wino i tak jest zdecydowanie dobre. ♥♥♥

Postanowiłem wobec tego zapytać red. o których winach konkretnie myślał? I otrzymałem poniższą listę z komentarzem:

http://elcatador.pl/sola_fred
http://elcatador.pl/pl/p/BORSA…
http://elcatador.pl/pl/p/FINCA…
http://elcatador.pl/pl/p/SIERR…

http://elcatador.pl/pl/p/La-TR… (nie mój styl, ale ma swoich fanów i pewnie Panu podejdzie)
http://elcatador.pl/pl/p/ANGOS… (jak wyżej)
http://elcatador.pl/pl/p/OVEJA… (szczep Graciano, więc nie dla wszystkich)
http://elcatador.pl/pl/p/VERME… (wino prawie bez siarki, więc nie dla wszystkich, ale moim zdaniem bardzo dobre).

Wobec tego postanowiłem sprawdzić, czy faktycznie oferta El Catador jest konkurencyjna do Biedronki.

 

Odwiedziłem każdy z tych linków i niestety nie da się tych win porównać z Rioja Reserva. Kupując Rioja Burgo Viejo mam bardzo dobre wino klasy Reserva w znakomitej cenie, a proponuje mi się wina młode (najtańsze u danego producenta) za porównywalną cenę. Według wine serchera Rioja Licenciado Reserva 2010 kosztuje 76 zł!! A tamte wina są warte co najwyżej 1/3 ceny tej Riojy! I to mają być konkurencyjne wina?

Poza tym to nie są wina od małych winiarzy!

Są to wina z innego segmentu. Segmentu tzw. „entry level”. Jeżeli ktoś woli wina dobre, ale podstawowe w wysokiej cenie, od dobrego wina w rewelacyjnej cenie, to jego wybór.

Dla mnie ważny jest aspekt ekonomiczny, bo za te wina muszę zapłacić sam. Jak ktoś dostaje wina do degustacji za darmo albo redakcja zwraca za zakup wina w wierszówce, to może tak twierdzić. Ja nie mam ochoty przepłacać. Znam ceny zakupu, bo kilka win sam importowałem. Dlatego wolę wina od Viniteranio niż od El Catador. El Catador ma w ofercie bardzo dobre wina, ale ceny nie są tak okazyjne, jak w Biedronce albo Lidlu. Te tanie wina, które uzyskały wysokie oceny, gdyby były w ofercie Biedronki nawet za pół tej ceny, to dostałyby najwyżej po dwa serduszka (♥♥). Tylko dlatego, że są z dyskontu.

http://winicjatywa.pl/borsao-c… 40 zł na ♥♥♥♡ cena w winesercher 25 zł
http://winicjatywa.pl/celler-d… – 40 zł na ♥♥♥♡ cena w Hiszpanii 21 zł
http://winicjatywa.pl/el-catad… – El Pajaro Rojo ♥♥♥♡  recenzja z roku 2013, nie będę się odnosił
http://winicjatywa.pl/jumilla-… 30 zł na na ♥♥♥+  cena około 25 zł

Jak mam coś kupić w El Catador, kiedy te wina są zbyt drogie? Np. Canforrales Classico kosztuje tam 29,99 zł a w sklepie Viniteranio (który polecam) tylko 19,50 zł. To jest ogromna różnica!! Jeśli miałbym dzisiaj kupować wina poza dyskontami, to tylko w Viniteranio. Jestem pod wrażeniem tego, jak niskie ceny ma ten importer, a mimo tego nadal się rozwija.

Wracając do El Catador, to ten przykład wystarczy mi, aby zbudować sobie opinię o poziomie ich cen. Może to nie wynika tylko z wyższej marży, lecz także ze skali zakupów, ale co mnie to obchodzi? Chcę kupować dane wino możliwie jak najtaniej. Piłem Canforrales Classico i w kategorii win do 20 zł (Viniteriano) jest znakomite. Za 30 zł (El Catador) jest już tylko OK.

Na zdrowie!!

 

 

8 uwag do wpisu “Biedronka kontra El Catador

 1. Dzien dobry

  Moze redaktorowi Bonkowskiemu chodziło bardziej o porównanie smaków i jakosci wina a nie ceny. Wiemy dobrze ze napis na butelce z Hiszpani Reserva lub Gran Reserva nie koniecznie idzie w parze z jakością. Musze spróbować tej Rioja z Biedronki i wyrobić sobie zdanie w temacie smaku i odczuć osobistych.

  Korzystałem z usług Viniterianio zreszta za Pana poleceniem i kupiłem 3 butelki Canforrales Clasico – dobre-, Seleccion dobre+, Reserva rozczarowanie. Oczywiście to mój indywidualny smak ale wg hierarchii cenowej i pracy włożonej przez winiarza powinna Reserva byc najlepsza. A tak nie jest dla mnie.

  Troche kupuje win idąc za przykładem bardziej doświadczonych kolegów Pana i red. Bonkowskiego i przyznam ze macie Panowie inne gusta mierząc je oczywiście moim smakiem. Czasami po zakupie i degustacji jestem zadowolony ale zdarza sie duże rozczarowanie.

  Cieszę sie ze jest pluralizm i każdy moze wyrazić swoje zdanie i uzyskać wiedzę w tym cudownym nieodkrytym świecie wina.

  Pozdrawiam Pablo

  1. Oczywiście, na pewno o to chodziło. Canforrales Reserva za 34 zł rozczarowała? Szkoda. Proszę porównać z jakimś innym winem za 35 zł z winoteki, to będzie widać różnicę. Natomiast spotykam się czasem z tym, że wina wyższej klasy danego producenta smakują mi mniej niż wina podstawowe. Pozdrawiam

 2. Według mnie Licenciado reserva to dobra rioja klasy resrva a nie bardzo dobra, zgoda cena jest atrakcyjna, ale sporo jej jednak brakuje do na przykład Bordon reserva, czy nawet Luis Canas reserva, Lan reserva i kilku innych, które miałem okazję ostatnio wypić.

  1. LANa importowałem, ale cena jest chyba dużo wyższa. Jeśli Licenciado jest dobrą Rioją klasy Reserva, to już jest bardzo dużo.To jest wino za 39,99 zł. Nie polemizuję czy jest lepsze czy gorsze od wina X czy Y, bo to nie ma sensu. Musiałbym je porównać bezpośrednio. Pozdrawiam.

Leave a Reply