Brawa dla Winicjatywy

Kilka dni temu, na Winicjatywie został umieszczony post Macieja Nowickiego, dotyczący Greyrock Sauvignon Blanc 2015 z Biedronki.

Maciej Nowicki „ośmielił” się mieć inne odczucia dotyczące tego wina, niż  Wojtek Bońkowski. Który umieścił recenzję tego wina kilka miesięcy temu, także na tym samym portalu. Recenzja Wojtka Bońkowskiego

Moja recenzja tego wina

Widać, że każdy z nas, ma inne zdanie, na temat tego samego wina. I to jest właśnie piękne, że wino, potrafi w każdym z nas wzbudzać różne emocje. Niestety, ta recenzja, a raczej, inna ocena tego wina przez Macieja Nowickiego, spotkała się z krytyką części komentujących.

Śledzę wiele magazynów winiarskich i często obserwuję, że jedno wino, ma czasami skrajnie róży odbiór, u dwóch lub kilku recenzentów. Dlatego, jest to zjawisko normalne. Przeglądając ostatnio oceny win Cabernet Franc z Loary w panelu Decantera, zwróciłem uwagę na to, że oceny jednego wina ocenionego na cztery gwiazdki, przez trzech różnych recenzentów, potrafią się różnic nawet 8 pkt, np. jeden daje 96 pkt, a drugi 88 pkt, co  przy tak wysokim poziomie recenzentów, stanowi ogromną różnicę w odbiorze.

Dlatego, chwała Winicjatywie, że  zamieściła  dwie różne recenzje tego samego wina, w odstępie pół roku. Może powinni zastosować system z Decantera, że każde wino oceniają trzy osoby?

Może, ale na razie, niech nam to wystarczy.

Leave a Reply