Bukiet (zwany drugorzędnym aromatem i trzeciorzędnym aromatem) – powstaje w wyniku procesu fermentacji wina (drugorzędny aromat), oraz podczas procesu starzenia wina (trzeciorzędny aromat) i dzieli się go na trzy główne grupy aromatów:
- drożdży
- przypraw
- orzechów
1. Z procesu fermentacji :
wino w trakcie fermentacji w istocie zamienia cukry z winogron na alkohol i jest to związane z działaniem konkretnych drożdży Saccharomyces cerevisiae (niezbędne w produkcji wina, pieczenia i warzenia piwa od tysięcy lat). Proces fermentacji tworzy grupę bukietów, które są powszechnie określane jako aromaty drugorzędne. Mogłeś się już spotkać z aromatem wtórnym, na przykład kiedy poczułeś w winie, świeżo upieczony chleb na zakwasie.
Najczęstsze bukiety wynikające z procesu fermentacji:
- jogurtu
- maślanki
- masła
- piwne ( powszechne w winach starzonych na osadzie)
- drożdży piwowarskich
- starzonego sera (parmezanu)
- zakwasu
- grzybów
- babcinej piwnicy
- końskiego potu (od dzikich drożdży Brettanomyces)
- skwarek/ bekonu (od dzikich drożdży)
- zwierzyny łownej (od dzikich drożdży)
- opatrunku (od dzikich drożdży)
2. Z procesu starzenia :
Starzenie wina wprowadza elementy, które dodają lub zmieniają związki aromatyczne w winie po jego fermentacji. Grupa bukietów związanych ze starzeniem nazywana jest aromatami trzeciorzędnymi. Najważniejszym elementem starzenia się wina jest wystawienie na działanie tlenu. W małych ilościach, tlen wytwarza pozytywne bukiety pachnące aromatem orzecha laskowego i prażonych orzechów. Najczęstszą elementem starzenia wina jest zastosowanie dębowych beczek. Beczki dębowe działają na wino przez powolne wprowadzanie tlenu, jak również poprzez dodanie związków aromatycznych znajdujących się w drewnie(w ten sam sposób co liście herbaty przekazują smak gorącej wodzie). Ostatnim elementem starzenia (znacznie rzadziej stosowane) jest praktyka celowego podgrzewania lub gotowania wina. Gotowanie wina powoduje reakcję Maillarda, gdzie cukry i aminokwasy reagują ze sobą, stają się brązowe i ulegają karmelizacji.
Taka sama reakcja zapachowa powstaje w przypieczonym steku oraz Francuskiej zupie cebulowej. W winie, aromaty reakcyjne są powszechnie określane jako Maderyzacja, w nawiązaniu do najsłynniejszego wina produkowanego tą techniką: Madera.
Najczęściej bukiety związane z procesem starzenia się:
- Brązowego cukru
- Wanilii
- Karmelu
- Toffi
- Orzechów laskowych
- Orzechów włoskich
- Pieczonych migdałów (inna niż świeże lub gorzkich migdałów)
- Tostów Marshmallow
- Goździków, ziela angielskiego,
- Cedru
- Papierosów
- Dymu
- Suszonego tytoniu
- Suszonych liści
I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!