Gadais Muscadet – nowy hit z Lidla?

 

Ja rzadko piszę o winach na moim blogu, bo to robią znakomicie moje koleżanki i koledzy blogerzy, nie wspominając już o Winicjatywie.

Zdecydowanie bardziej aktywny jestem na VIVINO

Tym bardziej że ja nie kupuję zbyt wielu win w Polsce, bo mam możliwość próbowania win podczas częstych podróży po winnicach.

Czasem jednak pojawiają się na tyle ciekawe wina, że decyduję się na zakup. Tak też było i tym razem.

W najnowszej ofercie Lidla prezentowanej m.in. na Winicjatywie,

Domaine Gadais Muscadet Sèvre et Maine sur lie La Grande Réserve 2014

uzyskał dobrą recenzję:

Domaine Gadais Muscadet Sèvre et Maine sur lie La Grande Réserve 2014

Bogaty, jabłkowy muscadet, z wyraźnym mineralnym kręgosłupem, jeden z hitów tej oferty, choć nie daje aż takich emocji jak najlepsze marketowe Muscadety w historii IV RP (19,99 zł). ♥♥♡

Oprócz tego przeczytałem kilka innych entuzjastycznych komentarzy na kilku blogach.

Nasz Świat Win

W białych butelkach mamy jeden hit – Domaine Gadais Le Grande Réserve Muscadet Sèvre et Maine Sur Lie 2014 (19,99 zł). Wydawać by się mogło, że obecnie powinno się już raczej wybierać butelki z rocznika 2015, gdyż Muscadet jest najlepszy za młodu. Tutaj jednak rok spędzony w butelce nie przyniósł winu szkody. Jest jak odmianę z której zostało wyprodukowane (Melon de Bourgogne) bardzo aromatyczne, z nutami cytryny i jabłek. Usta również z charakterem, intensywnie kwaskowe, świeże z długim, lekko słonawym finiszem. Świetne w ciepły, letni dzień, ale warto spróbować je też do ryby, czy owoców morza. Bardzo dobre-.

Winne Przygody

Dolina Loary, Muscadet Sèvre et Maine Sur Lie Domaine Gadais La Grande Reserve 2014 (19,99 zł)

Lidl zdaje się ma do Muscadetów rękę. Jakiś czas temu podobał nam się Château de la Thébaudière Muscadet Sèvre et Maine sur lie 2013z poprzedniej oferty, a teraz ten również zrobił bardzo dobre wrażenie. Dużo nut kamienno-słonawych, sporo ciała, buchające słodkimi owocami cytrusów i brzoskwini. Wolałbym, by miał jeszcze więcej kwasowości do podparcia dojrzałego, wręcz słodkiego owocu, ale to solidna propozycja, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie.

Zdecydowanie polecam, byłem zdziwiony tą ceną, ale cóż — jak dają, to biorę. Co lepszego znajdę za 20 zł? I nie, połówka Starogardzkiej nie wchodzi w rachubę, Absolwenta tym bardziej, złe wspomnienia.

Po przeczytaniu tak pochlebnych opinii będąc w Lidlu, postanowiłem kupić tę butelkę i od razu samemu sprawdzić. A nóż mamy nowy hit na kilka wieczorów?

Hm…. Trochę mnie to wino rozczarowało. Próbowałem ostatnio wiele Muscadetów czy to na Prowein, czy na Vinifolies 2016. Może było zbyt szybko otwarte po zakupie? Na początku dosyć zamknięte, ledwo wyczuwalny aromat, dominuje jabłko i limonka. W smaku trochę gryząca w gardło kwasowość. Limonka, limonka, aż do końca. Prawie żyleta. Ja akurat taką kwasowość lubię, ale było mi troszkę tego aż za dużo. Na początku lekko palące w gardle. Brakowało mi pewnej subtelności i słoności. Wolę bardziej eleganckie niż owocowe.

Sur lie powoduje, że wino jest bardziej „kremowe”, daje wrażenie „beczki”. Tutaj tego mi zabrakło. Było trochę zbyt owocowe,  jednowymiarowe. Dla Muscadeta trochę za dużo. Trochę „prostackie”, ale bardzo solidne. Po kilkunastu minutach, aromat trochę bogatszy. Pewnie, przy tej cenie to będzie przebój. Ciężko znaleźć dobre białe wino poniżej 20 zł. Muscadet jako taki, jest wspaniałym winem, zwłaszcza do jedzenia.

Mój wniosek? Nowy hit na lato z Lidla. Przyzwoite wino, a za 19,99 zł, to w sumie, okazja. Przy słabej ofercie win białych w Lidlu, to wino wyrasta na jedno z lepszych.

Ja jednak wolę Sauvignon Blanc z Biedronki , nie wspominając już o znakomitym Sauvignon Blanc z Marks & Spencer

Polecam do sushi. Jak na szparagi trochę zbyt „owocowe”. Chociaż, pewnie im to nie zaszkodzi. Dobre jako aperitif, dzieki duzej kwasowości. Dobrze pobudzi kubki smakowe.

2 uwagi do wpisu “Gadais Muscadet – nowy hit z Lidla?

  1. ja wczoraj mialem okazje zapoznac sie z tym bialym. Dla mnie, jako na cieple dni czy do ksiazki na balkonie, bardzo fajne. Jest lekko musujace, jablka nie sa ani kwasne, ani slodkie. Fajna kwasowosc. Jak na 20zl, to ja jestem na „tak”

Leave a Reply