Jak sobie radzić z winnym snobem

Nie ma dziedziny (literatura, sztuka, teatr), która byłaby wolna od snobów. Snoby wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie, aby wykazać przewagę nad Tobą. A Ty zazwyczaj czujesz się niezręcznie lub zakłopotany. Niestety, wino jest popularnym tematem dla snobów. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze snobem wina, ale najlepiej jest po prostu nie angażować się w rozmowę z nimi. W takim przypadku radzę: uśmiechając się, kiwając głową, powoli się wycofać.

Oto kilka dodatkowych wskazówek na temat radzenia sobie ze snobami.

 

ZASADA 1  Pij wino z przyjaciółmi

Nie pij wina sam , tylko z grupą osób z którą lubisz spędzać i dobrze się czujesz w ich towarzystwie. Stwórz grupę osób z którymi masz ochotę się spotykać i pić wino.Nie zapraszaj do tej grupy snobów, ani sam nie bądź snobem.

ZASADA 2  Poznaj swoje środowisko

W czasie picia wina nie używaj frazesów, które usłyszałeś podczas degustacji win (np.  Gambero Rosso w Warszawie). Nie jesteś na egzaminie Master of Wine, tylko na przyjacielskiej imprezie. Nie staraj się być natchnionym poetą, tylko wyrażaj się tak, jak Twoje środowisko. To nie znaczy, że masz nie docenić wina, ale wyrażaj to swoimi słowami, adekwatnymi dla Twojego środowiska.

ZASADA 3   Zadawaj pytania

Jeśli na przyjęciu trafi się koneser wina, to nie bądź zamknięty, tylko zadawaj pytania. Na pewno nie będziesz miał takich samych wrażeń jak on, ale zapytaj go o jego wrażenia z degustacji. Może być w stanie wskazać Ci kilka cech tego wina, które dopełnią twoje wrażenia. Twoje odczucia pewnie nie będą takie same jak jego, ale to jest normalne. Nie przejmuj się.

ZASADA 4     Zwalczaj ogień ogniem.

Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz spędzić czas ze snobem, to nadszedł czas aby wyciszyć bestię. Nie bądź kretynem, ale czasami sarkastyczny snobizm jest na miejscu. Czyli stań się na chwilę snobem i to przerysowanym!! W rozmowie ze snobem używaj frazesów. Niech poczuje, że jest banalny.

Np. Po każdym łyku wina, kiwaj głową i mów „hm bardzo ciekawe, ……., hm bardzo ciekawe”. Przy tym kiwaj głową ze zrozumieniem. Mów „Oh wow” za każdym razem kiedy snob przerwie dla złapania oddechu. Trzymaj kieliszek pod światło i oglądaj wino. Kiedy ktoś zapyta, co widzisz, odpowiedz: „to jest po prostu bardzo zaskakujące” nie przestając patrzeć na wino w kieliszku pod światło. Odczekać na komentarz snoba, kiedy już go wygłosi, to skomentować: „tak, jesteś blisko, próbuj dalej”.

Wywyższaj się. Jeśli snob powie ” lubię wino z rocznika 2006″, powiedz” ja nie piję takiego młodego wina”. Jeśli snob powie: „piję tylko wina Włoskie (lub z jakiegoś regionu)”, albo „piję tylko Barolo” odpowiedz: „jaki wstyd, biorąc pod uwagę sytuację panującą we Włoszech ( Piemoncie)” (nie wyjaśniając o co chodzi). Wytrzymaj konfrontacje i odpowiedz: „to jest niezręczne, aby o tym rozmawiać po tym wszystkim, co się u nich dzieje”.  Możesz dać do zrozumienia, że chodzi o jakąś aferę. I, że wiesz więcej niż on na ten temat. Jeśli snob powie” O, myślę, że to wino ma interesujący nos” powiedz: ” trudno powiedzieć pijąc z tego szkła”, dając do zrozumienia, że to szkło jest dla Ciebie nie odpowiednie. Jesli wyleje na Ciebie pretensjonalny opis wina, odpowiedz: „Piotr, naprawdę? O, Ty palisz?” Bezpodstawne oskarżenia są nie do zbicia!!!

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Jak sobie radzić z winnym snobem

Leave a Reply