Jak wybrać dobre i niedrogie wino z Francji?

Wiadomo: wina francuskie są najlepsze na świecie.

Możesz się z tym nie zgodzić, ale ceny win francuskich są najwyższe na świecie. Najlepsze wina z Bordeaux czy Burgundii osiągają ceny wielu tysięcy dolarów za butelkę.

Wina francuskie stanowiły dla mnie najdłużej zagadkę. Nie znając języka francuskiego, miałem problem z zapamiętaniem nazw producentów. Do tego, generalnie, na etykietach nie występują nazwy szczepów, z których dane wino jest produkowane. Czyli, musisz trochę wiedzieć o winach francuskich, zanim udasz się do sklepu na zakupy. Dlatego dosyć późno zainteresowałem się winami francuskimi. Zwłaszcza, że klienci podchodzili do win francuskich jak pies do jeża, ponieważ znali tylko hasło Bordeaux, a wina dostępne w Polsce z tego regionu były właściwie nie pijalne. Dlatego ich doświadczenia z winami francuskimi prawie zawsze związane były z rozczarowaniem.

Podam Ci trzy wskazówki w jaki sposób możesz znaleźć wina francuskie, które będą Ci smakowały i nie muszą od razu kosztować tysięcy złotych.

Po pierwsze, zacznij od zakupu win ze szczepów, które znasz i najbardziej lubisz. Wobec tego musisz poznać jakie szczepy są używane w poszczególnych apelacjach. Na pewno poniższa mapa będzie w tym pomocna.

french-wine-regions-map-simplified

Po drugie, wydaj jak najmniej pieniędzy.

Kiedy już wybrałeś region z którego chcesz kupić wino, powinieneś wiedzieć, jak zamiast setek czy tysięcy złotych za najbardziej znane wina, wydać 50-100 zł i znaleźć wino niewiele ustępujące tym najsłynniejszym. Do tego przyda Ci się dobra tabela roczników win francuskich. Bardzo dobra znajduje się na stronie Robert Parker vintage chart. Dzięki temu możesz poszukać wina z najlepszego rocznika w najniższej cenie. Co oznacza dobry rocznik? Oznacza, że były dobre warunki atmosferyczne do produkcji wina w danym regionie i wina są udane. A więc i wina od mniej uznanych producentów powinny być bardziej udane. Wybierając wino z tego rocznika mniej ryzykujesz.

Po trzecie, wybierz doświadczonego partnera, który ci pomoże w wyborze.

Znajdź w najbliższym otoczeniu sklep z winami, który ma dobry wybór win francuskich i do tego miłych i chętnych pracowników, którzy podzielą swój entuzjazm i pasję  z Tobą. Mimo, że fajnie jest aby odkrywać wina na własną rękę, dobry profesjonalista może pomóc uniknąć pułapek nieznajomości etykiet i zmienności roczników.

Jeśli już znajdziesz wino, które Ci będzie bardzo smakowało, to przy kolejnym wyborze będzie Ci już dużo łatwiej. Wtedy, własny wybór może Ci sprawiać satysfakcję.

Dobry sprzedawca win powinien posiadać wiedzę, ale się nie snobować na znawcę.

Niestety w Polsce jest z tym problem. Nadzieją na zmianę tego stanu jest to, że powstaje coraz więcej sklepów z winami, które prowadzą pasjonaci.

Z pewnością w każdym większym mieście możesz taki sklep znaleźć.

 

 

Leave a Reply