Jak wybrać i kupić dobre wino – poradnik c.d.1

 Nie kupuj win w supermarketach i dyskontach (chyba, że z mojej rekomendacji  )

W sklepach alkoholowo/spożywczych można czasem znaleźć bardzo dobre wino, ale generalnie zaopatrują je największe korporacje, dla których najważniejszy jest wynik finansowy, a nie jakość wina.(oczywiście jest kilka wyjątków).  W winotekach ( sklepy specjalistyczne), które starannie dbają o selekcję, poziom win z najniższej półki, będzie miał wyższą jakość wyjściową i jest bardziej prawdopodobne, że znajdziesz tam jakieś wspaniałe wino.

Zacznij od najtańszych win w winotecach.

Idź do sklepu z winem (albo poszukaj w internecie), który ma dobre opinie. Ja polecam sklepy sieci Piccola Italia & Mediterraneo w Warszawie, sklepy sieci Dobre Wina w wielu miastach, sklepy Marka Kondrata. I  zacznij zakupy od win najtańszych. Kupując dobrze dobrane tanie (podstawowe) wina nauczysz się wiele na temat regionu z którego pochodzi dane wino, szczepu, charakteru wina. Dodatkowym plusem jest mniejsze ryzyko, że wydasz pieniądze na wino, które Ci nie zasmakuje. Upewnij się, że sklep specjalizuje się nie tylko w jednym regionie (np tylko Francja, Włochy, czy tylko Mołdawia). Nie chciałbym abyś na samym początku ograniczał się tylko do jednego kraju, czy jednego regionu. Jeżeli któreś z tych najtańszych win Ci bardziej zasmakuje, możesz spokojnie zaryzykować zakup droższego wina od danego producenta, czy z danego regionu, szczepu, itd.

Używaj ocen i rekomendacji z przymrużeniem oka.

Jeśli chodzi o oceny lub rekomendacje danego wina, to jeżeli znasz już dany szczep albo dany region, to mogą być one przydatne,kiedy szukasz nowego wina. Ale jeżeli ocena dotyczy nieznanego Ci szczepu, apelacji, czy regionu, to te oceny nic Ci nie pomogą, bo może się okazać że dany szczep, lub charakter wina Ci nie odpowiada. Taka rekomendacja nie gwarantuje, że spodoba Ci się konkretne wino. Musisz podchodzić do ocen, medali, rekomendacji ostrożnie.

Masz ustalony budżet na zakup wina? Próbuj różnych szczepów i różnych regionów.

Jeżeli założysz sobie jakiś budżet na zakup wina, to powinieneś spróbować zmieniać regiony, szczepy, apelacje, aby znaleźć regiony i wina czasami niedoceniane, i przede wszystkim niedowartościowane. Np. jeśli polubisz wyraźne Cabernet Sauvignon, to powinny Ci smakować Touriga Nacional z Portugalii, lub Petit Syrah z Kalifornii.

Poproś o możliwość spróbowania wina zanim kupisz butelkę, albo nawet pełny kieliszek w restauracji.

W większości dobrych winotek można próbować wina. Ja uważam, że powinna być możliwość spróbowania każdego wina. Ale niestety, u nas  to jest jeszcze rzadkość. Spróbujcie poprosić o odrobinę wina do spróbowania także w winiarni zanim zamówicie pełny kieliszek. Zwłaszcza u nas, kiedy większość win jest przechowywana przez kilka dni po otwarciu. Często są już utlenione i stare. To działa tylko w tych restauracjach , które podają wina na kieliszki. Ale poproś o możliwość spróbowania zawsze dwóch rodzajów wina, aby zdecydować się na jeden z nich. Bądź uprzejmy i nie proś o więcej niż 3 próbki, aby nie nadużywać cierpliwości obsługi.

Leave a Reply