Jak wybrać i kupić dobre wino – poradnik c.d.2

Na co zwrócić uwagę podczas picia wina?

Ważne: trzymaj kieliszek z winem u podstawy nóżki. Nigdy za czaszę kieliszka, na którym odbiją się Twoje odciski palców.

Nie jest tajemnicą, że po trzymaniu kieliszka od razu poznamy „nowicjusza”. Jeśli chcesz czuć się wśród ekspertów wina jak wśród swoich, musisz zwrócić  na to szczególną uwagę.

Jeżeli używasz kieliszka na nóżce, to trzymaj kieliszek u podstawy nóżki. Jeżeli używasz kieliszka bez nóżki, to trzymaj kieliszek u podstawy czaszy.

Kręć kieliszkiem.

Widzisz często koneserów wina, którzy w nieskończoność kręcą kieliszkiem wina podczas degustacji, lub w czasie nieformalnych rozmów?

Miłośnicy wina nie kręcą kieliszkiem z powodu nerwowego tiku, tylko mieszanie wina jest przydatne do uwalniania aromatów oraz napowietrzenia go. Jest niezbędne w trakcie degustacji wina.

Kręcenie kieliszkiem w restauracji podczas kolacji jest w złym tonie, co nie znaczy że przy pierwszym kieliszku, osoba która próbuje wino może to zrobić. Wypróbuj, spodoba ci się. Dołączy do klubu miłośników wina.

Zwróć uwagę co pijesz i jak pijesz.

To pozwoli Ci szybko wyróżnić się spośród innych osób pijących wina. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób pije wina bez zastanowienia. A wystarczy trzymać się prostej zasady, aby zawsze starać się próbować nowe wino. Nie ograniczaj się wciąż do tego samego wina. Staraj się także zachować tą samą procedurę w trakcie degustacji kolejnego nowego wina. Np. ja staram się wyłowić w każdym winie, przynajmniej trzy owocowe  aromaty, oraz trzy inne aromaty( np. mineralny, ziemi, ziołowy, skóry). Nie trzeba tego robić przy każdym łyku wina. Wystarczy kiedy zaczynasz degustację danego wina i kiedy kończysz.

Leave a Reply