Josef Dockner Riesling Gottweiger Berg 2015

Dzisiaj kolej na przedstawiciela mojego ulubionego szczepu Riesling.

W dyskontach Riesling należy do rzadkich „gości”. Natomiast w sklepach specjalistycznych jest ich coraz większa podaż, szczególnie niemieckich. Ja często odwiedzam Austrię stąd mój duży sentyment do Rieslingów z Austrii.

Jednym z nich jest Josef Dockner Riesling Göttweiger Berg 2015. Powstaje z gron zebranych w winnicach wokół wzgórza Göttweig, nad którym króluje klasztor benedyktynów.

Nadeszła wiosna, a więc coraz częściej szukamy wina „na taras” do picia dla relaksu. Owocowego, świeżego, o przyjemnej kwasowości. Jednym z takich win jest to wino z w doliny Krems w Dolnej Austrii. 

Kolor bladozłoty.

W nosie żywe nuty owoców tropikalnych, bananów, białych kwiatów.

W ustach bogate, morele, gruszka, ananas, mirabelka, żywa przyjemna kwasowość. Okrągłe, mineralne. Wesołe, rześkie, świeże. Lekko chrupiące z dobrym ciałem. Przyjemna końcówka z minimalną goryczką.

Rewelacyjne wino nas taras, ale również  do jedzenia.

Jako aperitif, do zup, przekąsek, drobiu i ryby. W sumie oprócz ciężkich mięs bardzo uniwersalne wino. Także do picia solo dla przyjemności.

Dawno nie piłem tak „bogatego” wina. Mojej żonie przypomina  wręcz Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii. Dla wielbicieli mineralności i kwasowości, może być nawet zbyt „bogate”

Do kupienia w sklepie Przystanek Wino  na Saskiej Kępie w Warszawie w cenie 39 zł.

Na zdrowie!!

Leave a Reply