Chiaromonte Primitivo 2015 w cenie 45 zł.
Chiaromonte Primitivo 2016 w cenie 45 zł!! Tylko w Klubie DDW
Najnowsze „dziecko” Nicoli Chiaromonte „artysty” Primitivo. Podstawowe, ale oby każdy producent miał takie wino w ofercie. Bardzo gęste nasadzenia (7000 na hektar. Przeciętnie we Włoszech 2500-4000 na hektar) i niska wydajność 70 kwintali z hektara. Sporo Primiitvo kosztujących dwa razy więcej ma wyższą wydajność z hektara. Im niższa wydajność, tym więcej „wina w winie”. Wiąże się to niestety z dużo większymi kosztami produkcji.
Szczep: Primitivo.
Kolor: głęboko rubinowy.
W nosie śliwka, liście porzeczki, nieco przypraw, głównie goździki.
W ustach słodka palona śliwka, gorzka czekolada i jagody. Konfiturowe. Goździki, przyjemne łagodne taniny. Średnia budowa, ale bardzo miękkie. Końcówka z łagodnymi, ale wyraźnymi taninami.
Mam już kilka win od Nicoli, ale zarówno Ele, jak i najlepsze czerwone wino włoskie Muro Sant’Angelo Contrada Barbatto 2013 są nieco zbyt trudne dla „szerszego” odbiorcy. To jest idealne. Dobre i komercyjne. Trudno o lepsze połączenie.
Angels Tears Sauvignon Blanc 2017 z RPA za 35 zł!! Tylko w Klubie DDW
Ocena: ♛♛♛♛♛/7-bardzo dobre
Na zdrowie!!
Wydaje mi się, że Włoszech średnia nasadzeń to jakies 5 tysięcy krzewów na hektar a 7 ton z hektara to niemała wydajność. Koło 10 robi się w Prosecco – najbardziej zielonej i plennej apelacji. W Chateauneuf du Pape jest niska wydajność – 1,5 – 2,5 tony na hektar nie jest rzadkością.
Wina Chiaromonte są jednakowoż bardzo dobre.
Nie mogę się a tym zgodzić. 7 ton we Włoszech to bardzo mała wydajność. Przy założeniu, że nasadzeń jest 7000, wychodzi 1 kg z krzaka. Nie znam wina włoskiego w cenie poniżej 10 euro, które miałoby tak niską wydajność. Poszukuję Amarone z taką wydajnością i to jest bardzo trudne. À propos Prosecco to najwyższa apelacja DOCG, czyli Superiore ma dopuszczalną wydajność do 13,5 tony z hektara. Prosecco DOC ma do 18 ton! Przy czym Cartize, które kosztuje 15 euro ma „półce” we Włoszech (nie w Polsce) ma dopuszczalną wydajność do 12 ton z hektara. 10 ton to przeciętna wydajność w szampanii, gdzie nie ma wina poniżej 10 euro na eksport! Przy maksymalnej dopuszczalnej wydajności dla DOC Champagne do 15 ton. Ciężko znaleźć Amarone, żeby miało mniejszą wydajność niż 60 hektolitrów z hektara, co przekłada się na ponad 10 ton winogron. Teraz przeciętne nasadzenia to 4500-5000, ale wcześniej było to dużo mniej. Nie porównuję tego do Francji czy Hiszpanii, gdzie spotykamy wydajność poniżej 1 tony z hektara. Zawsze twierdziłem i twierdzę, że Włosi sprzedają więcej „wody” w winie niż inne nacje. Dlatego 7000 kg daje poniżej 50 hektolitrów wina, a to jak na warunki włoskie jest bardzo niska wydajność. Do tego ta cena? Pozdrawiam.