Lidl-Adega de Vila Real Premium Douro 2016

Adega de Vila Real Premium Douro 2016 w cenie 19,99 zł.

Poszukując białych win z Włoch trafiłem na wino z Douro w atrakcyjnej cenie. Nie wiem, kiedy trafiło do Lidla, bo do tej pory jakoś go nie zauważyłem.

Postanowiłem zaryzykować i spróbować wina z tej spółdzielni w Douro. Wino jest półwytrawne. Co prawda nie ma to dla mnie większego znaczenia, ale wcześniej coś wiedzieć o stylu wina chyba mu nie zaszkodzi.

Szczepy: malvasia fina, viosinho, gouveio.

Kolor: żółty.

W nosie ziołowo waniliowo beczkowe. Do tego słodkie nuty miodu i egzotycznych owoców. Głównie papaja. Beczka francuska, młoda. Ogólnie robi wrażenie zmiksowanej pulpy owocowej. Brakuje czystości aromatu.

W ustach rosół. Kremowe, miękkie i rozwodnione. Głównie beczka, rozwodnione żółte owoce z dodatkiem nieco gorzkich ziół. Do tego trochę cukru resztkowego. Niska kwasowość, która bardzo spłaszcza to wino.

Żona twierdzi, że bardzo komercyjne wino. Brak mu świeżości, ale na pewno nie wszystkim będzie to przeszkadzało.

Jednak to nie jest styl, który lubię. Jest tutaj wszystkiego niby dużo, jest intensywne, ale brakuje czystości i świeżości. Gdyby się uprzeć to mogłoby towarzyszyć  do lunchu, dań mącznych albo pikantnych twardych serów.

Przy tej cenie, to w sumie niezłe wino. Biorąc pod uwagę w sumie kiepską ofertę ciekawych białych win w dyskontach, można by zdecydować się na zakup. Magazyn Wine Enthusiast ocenił je na 86 pkt.

Ocena: ♛♛♛/7-przyzwoite

Na zdrowie!!

Leave a Reply