Lidl-Alto Adige Adler Gruner Veltliner 2016

Eisacktaler Kellerei Alto Adige Adler Gruner Veltliner 2016 w cenie 29,99 zł.

Dockner GV Ried Lusthausberg 2016 Kremstal DAC w cenie 65 zł!! Falstaff 92 pkt

 

Z myślą o Wigilii sięgnąłem w Lidlu po dwa wina białe. Oba z tzw. górnej półki mojego przedziału cenowego, czyli 30 zł. Idą Święta, można poszaleć! Hahaha.

Pierwsze z nich to mój ulubiony Gruner Veltliner tym razem z Włoch a Alto Adige. Czyli wydaniu południowego Tyrolu. Powinien być bardzo mineralny.

Szczepy: Gruner Veltliner.

Kolor: bladozłoty.

Wydaje mi się mieć nawet więcej koloru niż wersje z Krems i Wachau.

W nosie nadspodziewanie sporo żółtych owoców podbitych mocną mineralnością i kredą. Ananas, skórka cytryny, brzoskwinia, suszone winogrona. Lubczyk, imbir i trochę miodu.

W ustach znowu sporo owoców. Jak na Alto Adige to kwasowość raczej niska. Bardziej owocowe niż moje ulubione wina od Docknera. Znowu dominują żółte owoce. Banan, brzoskwinia, ananas, nieco agrestu ziół. Dziwne wydaje mi się nawet zbyt słodkie. Bardziej kremowe i jedwabne niż świeże i rześkie. Wyraźne nuty wapienne. W końcówce wyraźna goryczka. Lekko słone.

Rozczarowało mnie nieco zbyt dużą „owocowością i kremowością”. Chciałbym więcej mineralności i surowości górzystego południowego Tyrolu, a dostałem wręcz „południowo amerykańską” słodycz.

Na pewno nie można mu odmówić komercyjności.

Do dań kuchni azjatyckiej. Również do kawioru, karpia, halibuta, pstrąga i „tradycyjnego” schabowego.

Chiaromonte Primitivo 2015 !! Tylko w Klubie DDW

 

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre

Na zdrowie!!

Leave a Reply