Lidl-Franciacorta Barone dell’Isola Saten Brut

Franciacorta Barone dell’Isola Saten Brut w cenie 39,99 zł.

Jak tylko zobaczyłem nowy katalog Klasyka ma Smak a w nim Franciacortę, to pomyślałem, wow, coś dla mnie.

Saten jest droższą wersją Franciacorty. Jest wytwarzana tylko z białych odmian winogron. Tak samo, jak szampan Blanc de Blancs.

Wcześniej nie miałem dużego doświadczenia z Franciacortą, poza Bonomio, które kilka lat temu szukało intensywnie importera. To jest najdroższa wersja „bąbelków” z Włoch i jest trudne do sprzedania, bo cena jest wysoka. Ciężko znaleźć nawet we Włoszech poniżej 12 euro.

Przykłady cen z polskiego rynku:

Wino Salute!

Mielżyński

La Caravella

Noma

 

W cenie 40 zł i do tego Saten? To jest cena „zabójczo” niska.

Tylko że jak na dyskont to spora kwota. Czy jest warte tej ceny?  Na pewno. Czy jest tak dobre aby wydać 40 zł? To się dopiero okaże.

To jedno z najdroższych win w najnowszej ofercie Klasyka ma Smak, która zawitała na półkach Lidla od poniedziałku 28 sierpnia.

Szczep: Chardonnay?

Kolor: złocisty.

W nosie białe kwiaty, trochę kolendry i białej porzeczki. Delikatna brzoskwinia, dojrzały banan i nuty drożdżowe. Po jakimś czasie nabiera delikatnych nut miodu. Drobniutkie bąbelki, mocno się pieni.

W ustach skórka chleba. Struktura bardzo delikatna. Aż jestem zdziwiony. Brakuje mi trochę ciała. Może po prostu jest tak delikatne, że na początku wydaje się nieco bez wyrazu. Dobra kwasowość i oczywiście sporo drożdży. Bardzo lubię dojrzewanie na osadzie. Tutaj to minimum 24 miesiące. Po takim czasie czasami wydaje się, że wino było w beczce. Tutaj tych drożdży nie jest aż tak dużo. Drobniutkie bąbelki tworzą na języku przyjemną poduszkę. W końcówce delikatny grejpfrut. Dobra kwasowość. Świeże i wytrawne. Nawet nie zauważyłem, jak się skończyło.

Nie spróbować Fraciacorty, czyli Szampana z Lombardii w tej cenie? To wielki „grzech”.

Ja na szczęście otrzymałem to wino do degustacji od Lidl Polska. Dziękuję.

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre

Na zdrowie!!

Jedna uwaga do wpisu “Lidl-Franciacorta Barone dell’Isola Saten Brut

Leave a Reply