Lidl-Portia Crianza 2014

Lidl-Portia Crianza 2014 Ribera del Duero w cenie 39,99 zł.

Dockner GV Ried Lusthausberg 2016 Kremstal DAC w cenie 65 zł!! Falstaff 92 pkt

 

Tym razem coś z „wyższej półki” bo zostało przekroczone magiczne 30 zł.

Jak zobaczyłem Napis Ribera del Duero postanowiłem od razu kupić to wino. Nawet nie zwróciłem uwagi na cenę, bo…..może nie byłbym aż taki chętny na zakup.

Natomiast jak na Crianzę z jednego z najlepszych regionów Hiszpanii to nie jest drogo.

Szczepy: Tempranillo.

Kolor: głęboko purpurowy.

W nosie złożone ciemne owoce z nutami fiołków. Palona beczka, konfitura, balsamiczne, dojrzałe jagody, czarny bez, sporo lukrecji i ciut mięty.

W ustach dominują ciemne palone owoce. Nie słodkie, ale bardzo dojrzałe i balsamiczne. Wprost suszone jagody. Trochę jeżyny. Alkohol ładnie zintegrowany, miękkie, długie, raczej łagodna wersja Ribery. Mozę się podobać, bo nie jest bardzo skoncentrowane, chociaż ma sporą „gęstość”. Długa końcówka z przyjemną kwasowością. Taniny wyraźne, ale bardzo miękkie. Już w pełni dojrzałe, czyli nie zostawiałbym go na kolejne lata w domowej piwniczce tylko pił już teraz.

Do steka będzie ok, ale do mięsa brakuje mi trochę kwasowości i jest zbyt „słodkie”. Natomiast dla samej przyjemności pije się doskonale. Dla mnie tak na jeden kieliszek, bo tych jagód jest wręcz za dużo. Męczy mnie jak  półwytrawny Regent. Jeden kieliszek super, dwa już zbyt wiele. Jest „mega” ciemne.

Czy to jest ta sama wersja Crianzy, która otrzymała notę 90 pkt w przewodniku Penin na rok 2018? Może gdyby pochodziło z mojej selekcji, oceniłbym je jako bardzo dobre?

Spośród wszystkich win z bodegi Portia, Crianza regularnie otrzymuje najlepsze oceny.

Cena w Lidlu nawet ciut niższa niż w Hiszpanii. Można ? Można.

Chiaromonte Primitivo 2015 !! Tylko w Klubie DDW

 

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre

Na zdrowie!!

4 uwagi do wpisu “Lidl-Portia Crianza 2014

  1. dziękuję za recenzję, właśnie wczoraj zastanawiałem się nad zakupem, ale ponieważ jak na lidla 40 zł. to już sporo postanowiłem zerknąć wcześniej do netu i tu miła niespodzianka, rozumiem, że poziomem ciut poniżej riojy Saxa Loquuntur Dos.

  2. Zastanawia mnie fakt, że wino Portia Crianza 2014 które degustowałem w Hiszpanii w ubiegłym roku, posiadało całkiem inną etykietę ( całkiem nowąod dotychczasowych). Masz może informacje Krzysztofie od naszego Lidla skąd bierze się ta inna (stara) prezentacja na Poskę?
    Czyżby w tym przypadku było tak, jak z niemiecką chemią na polski rynek?

Leave a Reply