Lidl-Riesling Clare Valley Australia 2018

Coonawarra Premium Wines Riesling Clare Valley Australia 2018 w cenie 29,99 zł.

Australijski Riesling z Clare Valley, regionu, który słynie właśnie z doskonałych Rieslingów? Czy mogłem mu się oprzeć?

Do tego w cenie 30 zł?

Najpierw upewniłem się, że wino zostało rozlane w Australii, bo inaczej bym go nie kupił.

Tyle wstępem, a teraz samo wino.

Szczepy: riesling.

Kolor: złocisty.

W nosie nieco inna wersja Rieslinga niż pite przeze ze mnie ostatnio Rieslingi z Niemiec czy Austrii. Bliżej mu do Friuli niż do Mozeli. Jest pełne, mocne, ale z charakterystycznym aromatem naftowym. Delikatne zioła podbite alkoholem, naftą i suszonymi morelami. Świeże, ale już w pełni dojrzałe. Nieco nut cytrusowych (z przewagą pomarańczy), kredowych oraz kwiatów pomarańczy. Tak dojrzały Riesling w Europie jest najwcześniej po 2 latach, a tutaj mamy rocznik 2018. Ładna równowaga, bo te nuty naftowe nie są przesadzone. Jest tam sporo owoców.

W ustach ciut zawodzi. Leciutko rozwodnione. Niestety brakuje mu nieco kwasowości. Dokładnie jakby przeleżał już kilka lat w piwnicy. Jest jeszcze świeży, ale bez tej świeżej zadziorności, którą daje spora kwasowość. Są kwiaty pomarańczy, nieco ziół, leciutka goryczka i rozwodniony sok pomarańczowo grejpfrutowy. Pije się i tak przyjemnie, ale niestety wrażenie rozwodnienia cały czas mi towarzyszy. Na pewno jak na 30 zł, to dużo lepsze wino niż wiele wiele innych w tej cenie w „normalnych” sklepach, ale do „dobrego” Rieslinga z Austrii czy Niemiec trochę mu brakuje. Nawet długa końcówka.

Co prawda może dzięki temu może być bardziej przystępny dla przeciętnego odbiorcy, bo nie ma gryzącej kwasowości, którą w tanich Rieslingach ciężko przykryć. Chyba że cukrem. Nie ma także za dużo cukru, bo nie potrzebuje, czyli gdzieś w okolicy 2-3 g/l.

Nadaje się spokojnie do jedzenia, bo ta lekka goryczka dodaje mu charakteru. Do ryby, ośmiorniczek, langusty, krewetek.

Dobrze wydane 30 zł. Może wolę świeżą Austrię, ale idąc do kogoś z wizytą, spokojnie można je wziąć ze sobą. Nie ma się czego wstydzić.

Pierwsze wino z Lidla od wielu miesięcy, które nam naprawdę smakuje. Gdyby było więcej win w tej cenie tej jakości w Lidlu, to byśmy częściej coś kupili.

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre

Na zdrowie!!

 

3 uwagi do wpisu “Lidl-Riesling Clare Valley Australia 2018

  1. Jak zwykle zapóźniony ! Kupiłem piłem niezłe. Nie znam na rieslingach a tym bardziej australijskich ale to niczym mnie nie zasmuciło ale też nie porwało .Może dobrze jak wino jest stonowane a nie narzuca jakiś intensywnych nut nie każdemu smakujących.

Leave a Reply