Lidl-Sajgo Tokaj Harslevelu 2014 Late Harvest

Tokaj Sajgo Harslevelu 2014 Late Harvest w cenie 24,99 zł.

Na prasowej prezentacji Świątecznej oferty Lidla smakował mi bardziej niż Aszu 5 Puttonyos Royal Tokaji 2013 w cenie 69,90 zł.

Pewnie się temu dziwisz, ale ja zdecydowanie wolą kwasowość tego wina niż ulepek 5 Putonowy, któremu brakowało kwasowości i smakował jak miód.

To tyle na wstępie. Według opisu w gazetce Lidla ma to być wino słodkie, lekkie. Dla mnie to jest wino ciężkie, a nie lekkie. Cięższe od tego Aszu. Przez rustykalny styl (cukier i utlenienie).

Kolor jasnobursztynowy.

W nosie dominuje pieczony słodki banan oraz suszone owoce. Rodzynki, ananas, papaja w miodzie z delikatnymi nutami korzennymi.

W ustach słodkie miodowo korzenne. Także dominuje pieczony banan i miód. Do pełni szczęścia brakuje mi trochę świeżości i kwasowości, ale pije się bardzo przyjemnie, biorąc pod uwagę, że to wino słodkie. Oba elementy są  obecne więc na tyle, że wino jest smaczne. A cukru jest sporo. Dlatego uważam, że jest to wino ciężkie. Ja mogę wypić ze smakiem dwa kieliszki. Nie więcej. Trzeci kieliszek jest już dla mnie jednak zbyt męczący. Bardzo fajny digestif. Przyjemnie jest „przepłukać” usta tym winem po posiłku. Dobry również do serowego deseru. Sezonowanego twardego lub średnio twardego sera. I klasyka, czyli do foie gras i słodkich deserów.

No i najważniejsze, na urodziny Babci lub Dziadka!! Również dla pozostałych fanów słodkości!!

Na zdrowie!!

Leave a Reply