Lidl-Vinya Carles Crianza 2010

Vinya Carles Crianza 2010 w cenie 29,99 zł z Prioratu w Hiszpanii to dla mnie najlepsze wino czerwone ze świątecznej oferty Lidla.

Priorat to jeden z moich ulubionych regionów winiarskich. Nie tylko w Hiszpanii, ale w ogóle. Odwiedziłem go już kilkukrotnie i za każdym razem było to dla mnie wielkie przeżycie. „Kilka” butelek udało mi się nawet w przeszłości zaimportować. Wina nie są tanie, ale charakteryzują się dużą koncentracją owców i dużą mineralnością. To powoduje, że pomimo mocnego ciała, są wyjątkowo jedwabne i gładkie. Nie czuć tej mocy. Bardzo niska wydajność z hektara i dużo starych winorośli. Nawet 80-100-letnich.

To wino podobało mi się już na prezentacji w hotelu Intercontinental, a kolejna zakupiona przeze mnie butelka dodatkowo mnie w tym utwierdziła.

Piękny głęboki rubinowy kolor. Sądząc po kolorze, wino jest nadal młode.

W nosie dużo ciemnych owoców. Jagoda, jeżyna, słodka wiśnia. W ustach konfitura z jeżyn i jagód w gorzkiej czekoladzie.Bardzo dobra kwasowość. Średnia budowa. Idealny balans. Integracja beczki i owoców. Mineralne i długie. Przy kolejnych kieliszkach jeszcze więcej czekolady.

Bardzo polecam to wino do świątecznego obiadu. Do kaczki z czerwoną kapustą, ewentualnie smażonego karpia z kapustą z grzybami. Będzie pasowało także do innych mięs.

Na zdrowie!!

6 uwag do wpisu “Lidl-Vinya Carles Crianza 2010

  1. Rzeczywiscie bardzo fajny ten Priorat,do tej pory w Lidlu wystepowal w czarno-zlotej etykiecie:)PS.Cena tego wina to 29,9:)

  2. Czy to mozliwe, ze tuz po odkorkowaniu butelki i nalaniu do kieliszka przez dłuższą chwilę to eino jest tak jakby delikatnie musujące???
    Nie znam się i boję, że może coś złego z nim się stało gdy czekało na swój czas.
    Tak, raczej się nie znam 😉

Leave a Reply