Muga Rosado 2015 – najlepsze wino panelu za 30 zł?

 

Piątkowy „mega” długi wpis na Winicjatywie dotyczący Panel: różowe do 50 zł – wyniki jeszcze raz potwierdził moją tezę: Żeby kupić dobre wino, nie musimy wydawać więcej niż 30 zł!! No, może nie w Polsce, ale w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech z pewnością.

Najlepszym winem panelu okazało się wino Muga Rosado 2015.

♥♥♥♥ Muga Rioja Rosado 2015

Hiszpania, cena 49,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group

Blada barwa (w kompozycji jest sporo białego szczepu Viura). Czyste, intensywne aromaty truskawkowego likieru, masła, cytryny… W smaku fenomenalna intensywność, delikatne nuty beczkowe, majestat. Wspaniałe wino różowe. Zdecydowanie warte swojej ceny. Jednogłośnie najlepsze wino panelu. Brawo!

Sprawdziłem cenę tego wina na stronie, którą Wam ostatnio poleciłem Decantalo . Kosztuje 7,05 euro czyli 30 zł, a przy 6 butelkach 6,75 euro. To nawet trochę taniej.

To nie jest najniższa cena, bo na Gourmet Hunters kosztuje 6,10 euro, czyli niecałe 27 zł !!!

Na ebuywines kosztuje 6,50 euro, czyli około 28,60 zł.

To chyba wystarczy? Gdyby to wino kosztowało 35-36 zł, to cena byłaby atrakcyjna, a tak jest „jak zwykle”. Oczywiście lepiej wydać na to wino 50 zł niż na inne, które znalazły się w panelu i zostały ocenione dużo gorzej. Czyli brawo dla importera za wyszukanie tak dobrego wina w tak niskiej cenie.

 

Po przeczytaniu tego wpisu mam jeszcze kilka refleksji ogólniejszej natury.

To wino nie otrzymało nigdzie więcej niż 86-87 pkt. Czyli na bezrybiu i rak ryba. Wina przyzwoite mają szansę stać się u nas znakomitymi.

Trudno także aby w panelu do 50 zł (w Polsce) znalazły się wina z Tavel, bo nawet we Francji kosztują powyżej 10 euro. Trzeba by było zrobić panel win różowych do 100 zł.

A swoja drogą zastanawiam się, czy ta degustacja była rzeczywiście w ciemno?

Patrząc na gąszcz butelek na stole, wydaje mi się mało prawdopodobne aby ten panel był zrobiony na takiej zasadzie jak w Decanter.

 

blind-tasting

No i na koniec coś w stylu kopiuj/wklej. W opisie najnowszej oferty w Biedronce znalazł się opis wina różowego.

Les Producteurs Réunis Pays d’Oc Granbeau Syrah Rosé 2015

W zapachu lekko utleniająca się landrynka, w smaku półmocne, trochę niedojrzałe, anonimowe (nie szukajcie tuterroir ani szczepu!), ale w swojej cenie 14,99 zł całkiem pijalne. ♥♥

I w podsumowaniu panelu win różowych jest także opis tego wina. Zdjęcie inne, ale opis?

♥♥ Les Producteurs Réunis Pays d’Oc Granbeau Syrah Rosé 2015

Francja, cena 14,99 zł, kupisz w: Biedronka

W zapachu lekko utleniająca się landrynka, w smaku półmocne, trochę niedojrzałe, anonimowe (nie szukajcie tu terroir ani szczepu!), ale w swojej cenie całkiem pijalne.

Czy ja mam uwierzyć, że to była degustacja w ciemno, a nie recenzja na zasadzie kopiuj/wklej?

Ciekawy jestem jak wyglądał ten panel. Czy wszyscy degustowali te same wina? Czy wina zostały podzielone na grupy, tak aby każdy z oceniających miał mniejszą partię do oceny?
Jakim cudem mogła się znaleźć taka sama recenzja w dwóch różnych degustacjach i do tego przy wieloosobowym gremium oceniającym?

 

2 uwagi do wpisu “Muga Rosado 2015 – najlepsze wino panelu za 30 zł?

  1. Lubię, jak ktoś wrzuca kij w mrowisko :-). Tylko otwarta dyskusja może coś zmienić :-). Panie Krzysztofie, jest Pan ostatnio „świeżym głosem” w dyskusji o rynku wina w Polsce. Bardzo cenię autorów portalu Winicjatywa (opowieści WB o wienie są świetne), ale wszycy kiedyś okopują się „na jedynie słusznych” wg. nich pozycjach. Taka jest natura ludzka. Pan daje im sygał, pora wstawać, wino może być coraz popularniejszym trunkiem, ale trzeba je „odelitować”. Fred, pijca win marketowych.

Leave a Reply