Na tropie "prawdziwego wine baru" w Warszawie

Moje poszukiwania chcę rozpocząć, od określenia tego, czego będę poszukiwał.
Bo, jak widać z mojej polemiki z Wojtkiem Bońkowskim z Winicjatywy, każdy ma inne wyobrażenie o tym, co to jest wine bar.

Dla mnie wine bar powinien być miejscem  dla ludzi, którzy chcą napić się dobrego wina w dobrym towarzystwie,  czy to swojego kompana czy obsługi wine baru. Do tego, ciekawe wina w przystępnej cenie, czyli taniej niż w restauracji. Powinna być to tańsza wersja restauracji, z luźniejszą atmosferą. Podkreślam, z luźniejszą atmosferą. W związku z tym, wine bar kojarzy mi się z barem, czyli miejscem gdzie mogę samotnie przyjść i zamówić kieliszek dobrego wina.  I ewentualnie porozmawiać z obsługa baru, o tym co nalewają mi do kieliszka. Najlepiej, gdyby tą osobą był pasjonat wina, a nie „student” z łapanki. Mogą być oczywiście stoliki, najlepiej duże stoły, gdzie można się integrować z innymi gośćmi w luźnej atmosferze. Gdzie mogę się przysiąść do dużego stołu, bez skrępowania, że to jest źle widziane. Gdzieś, gdzie mogę znaleźć takich samych fanów wina jak ja.

Czyli, musi być atmosfera do tego, abym samotnie nie czuł się skrępowany, aby atmosfera sprzyjała mojej anonimowości. W tłumie czujemy się lepiej, niż w pustej sali, gdzie odczuwamy skrępowanie. Dlatego, dla samotnej osoby nie może to być stolik, tylko bar, albo miejsce przy dużym wspólnym stole na którym nie dominuje jedzenie na wyszukanej zastawie, tylko kieliszki i butelki wina. Nie może to być zbyt wyszukana kuchnia, bo taka nie sprzyja luźnej atmosferze. Co najwyżej, lekkie przystawki typu hiszpańskie tapas, czy włoskie antipasti. Tylko, nie bar z dwoma hokerami, bo co to za anonimowość?

Czyli, dla mnie kluczowym elementem jest to, abym sam mógł wejść do takiego miejsca i dobrze się poczuł, tzn. na tyle komfortowo, abym mógł wypić kilka kieliszków wina. Bez nagabywania mnie, czy  na kogoś czekam, jak to ma często miejsce w restauracji. Dla takich ludzi, wymyślono kiedyś bary. A teraz na świecie coraz modniejsze stają się  wine bary. Jak zapewne wiecie, w barze możemy wylać żale do barmana. Czy wyobrażacie sobie wylewanie żali do obsługi u Mielżyńskiego? ha,ha, ha. Ja sobie tego nie wyobrażam. A taki powinien być bar, tylko zamiast drinków i wódy, powinienem być raczony ciekawym winem. Z czasem powinienem się zaprzyjaźnić z obsługą, bo wiadomo, po alkoholu stajemy się bardziej towarzyscy.

Stąd moje stwierdzenie, w polemice z Wojtkiem Bońkowskim, że nie spotkałem „prawdziwego wine baru” w Warszawie, co bardzo go obruszyło.

Wojtek Bońkoski podsunął mi kilka adresów, ale może Wy macie jakieś miejsca, które polecilibyście mi odwiedzić, aby znaleźć w Warszawie wine bary z prawdziwego zdarzenia?

Oto cytat pochodzący od niego:

Naprawdę wine barów w Warszawie jest już co najmniej kilkanaście, a nie „jeden” – zwłaszcza że choćby Mielżyński otworzył drugi lokal, a oprócz tego mamy Kieliszki na Próżnej, Alewino, Winosferę, Enotekę Polską, Superiore, Jung & Lecker, Winkolekcję, Żużu, Jak Pragnę Wina, 13 Win, Bristol, Vinotekę 13… Zapewniam, że niemal we wszystkich tych lokalach jest bar – ten element powinien Pana zadowolić

W Winkolekcji byłem kilka tygodni temu i bar mnie nie zadowolił. Teraz zamierzam tam wrócić i to dwukrotnie, aby podzielić się z Wami głębszą analizą tego miejsca.

Przy Winosferze parkowałem kilka razy, udając się do mojego ulubionego zakładu fryzjerskiego, ale nie wszedłem nigdy, bo wydawało mi się to miejsce mało przyjazne dla jednej osoby. To chyba nie jest wine bar, bo widziałem stoliki, buffoniastą atmosferę. Aha, chyba był bar, a za barem kilku kucharzy uwijało się przy potrawach. To była pora późnego lunchu. Nie widziałem tam atmosfery wine baru, ale mogę się mylić. Trzeba będzie to sprawdzić.

Czy Wy znacie takie miejsca w Warszawie?

Mnie się wydaje, że te wszystkie miejsca, które podał Wojtek Bońkowski nie spełniają tych kryteriów. Ale muszę powiedzieć sprawdzam i je odwiedzić.

p.s. czekam na Wasze ewentualne sugestie

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Na tropie "prawdziwego wine baru" w Warszawie

  1. It’s appropriate time to make some plans for the
    future and it is time to be happy. I have read this post
    and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
    Perhaps you can write next articles referring to this article.

    I desire to read more things about it!

Leave a Reply