Nowy system ocen na moim blogu

Recenzji jest coraz więcej, dlatego postanowiłem zmienić trochę mój blog aby łatwiej było znaleźć odpowiednie rekomendacje. Po pierwsze wprowadzam  system ocen. Chciałem znaleźć jakiś własny symbol, ale w końcu poddałem się i wykorzystam symbole szachowej korony. Wprowadzam skalę

Od ♛/7 do ♛♛♛♛♛♛♛/7 gdzie♛ oznacza jakość a /7 maksymalną ocenę.

♛/7-beznadzieja, nie da się wypić

♛♛/7-słabiutko, nie polecam

♛♛♛/7-przyzwoite, warunkowo da się wypić

♛♛♛♛/7-dobre, polecam

♛♛♛♛♛/7-bardzo dobre, szczególnie polecam

♛♛♛♛♛♛/7-znakomite

♛♛♛♛♛♛♛/7-arcydzieło

To nie jest szeroka skala bo w sumie daje tylko 7 możliwości. Powinno jednak wystarczyć do wyboru odpowiedniego wina dla każdego.

 

Coś na lato!! Manet Spumante Extra Dry za 30 zł!! Zapisz się do Klubu DDW

Co prawda ciężko będzie znaleźć w dyskontach wina znakomite czy wręcz arcydzieła, ale win dobrych powinno być sporo. Mam nadzieję, że wino dobre to wino po prostu dobre wino, tzn. trzy korony dla Vinho Verde oznacza to samo co trzy korony dla Amarone. Moje korony mają odzwierciedlać sens zakupu, a więc również stosunek ceny do jakości. Dlatego nie będę oceniał win spoza dyskontów czy supermarketów, bo podstawowy warunek nie jest spełniony, warunek dobrej ceny.

Rozmawiałem ostatnio z miłośnikiem wina, który na co dzień dokonuje zakupów w Lidlu głównie win do 30 zł, ale kiedy potrzebuje wina na prezent, to udaje się do sklepu specjalistycznego po wino za minimum 50 zł.

Na co ja mu powiedziałem, że kupuje tam za 50 zł wino, które kosztuje w Lidlu 25 zł. Wtedy on odpowiedział tak, ale znajomi wiedzą, że to wino w sklepie specjalistycznym kosztuje 50 zł. Czyli możemy przepłacać, bo to jest na pokaz. Na prawdziwej wartości wina i tak nikt się nie pozna.

Otóż osoby, które kupują coraz częściej wina w dyskontach, już wiedzą, że nie muszą przepłacać i ich świadomość wartości wina rośnie.

Dlatego sklepy specjalistyczne powinny znaleźć wina lepsze w cenie 50 zł niż te, które są w dyskontach za 20-30 zł. A to jest bardzo trudne zadanie. Prawie niewykonalne przy założeniu narzutów 100-200%.

Aby uzyskać cenę detaliczną konkurencyjną do dyskontów, trzeba zminimalizować narzut do 30-50%, a to jest bardzo trudne biorąc pod uwagę niskie obroty i wysokie koszty sprzedaży. I tutaj mi nie chodzi o cenę do 30 zł, tylko odpowiednią do jakości. A tak niestety nie jest.

Jestem fanem win musujących i staram się pozyskać Prosecco w cenie konkurencyjnej do dyskontów. Niestety nie jest to możliwe. Włosi są mistrzami w produkcji „zamienników” i nie jest możliwe uzyskanie tak niskiej ceny na „jakościowe” Prosecco.

Spotykam w sklepach specjalistycznych Prosecco DOC. z wielkich wytwórni, a właściwie rozlewni win zwożonych cysternami, które powstają z winogron niezbieranych w regionie Treviso, ale o tym nie wie nawet personel sklepu. To skąd konsumenci mieliby o tym wiedzieć? Bąbelki to bąbelki, nikt do tego nie przywiązuje większej wagi.

Na zdrowie!!

2 uwagi do wpisu “Nowy system ocen na moim blogu

  1. Trochę nieczytelne. Może od 1 do 7 , jak lura 1 korona a jak wspaniałe to 7 . Bez tego czarna biała to zmazuje odczyt.

    1. Dzięki. Masz rację. Jeszcze nad tym pomyślę. Pierwszy krok zrobiłem i na pewno muszę to udoskonalić. Pozdrawiam.

Leave a Reply