Poggio Landi Brunello di Montalcino 2012

Poggio Landi Brunello di Montalcino 2012 w cenie 220 zł-249 zł.

Rocznik 2012 oceniony przez Consorzio del vino Brunello di Montalcino ® na pięć gwiazdek, czyli jako wybitny. To najwyższa możliwa ocena.

Co to oznacza? Dla znających się na rzeczy oznacza to, że wina z tego rocznika są długowieczne, czyli mają sporą kwasowość. Zbyt młode nie pokażą swojej klasy. Tak po chłopsku? Czekaj z 10 lat, zanim wypijesz!

Szczepy: sangiovese.

Kolor: głęboko rubinowy.

W nosie dojrzale wiśnie z nutami lukrecji, skóry, czarnego pieprzu i ciut bergamotki.

W ustach królują wiśnie, wiśnie i znowu wiśnie. Do tego trochę tytoniu, sporo migdałów i nut tostowych. Czyste owoce z delikatnie zaznaczoną beczką. Delikatne taniny, chociaż kwasowość jest spora, czyli jest bardzo młode. Mimo tego mięciutkie jak jedwab. Specjalnie zaznaczam jedwab, a nie aksamit, bo jest mineralne, a nie mięsiste.

Poggio Landi Brunello di Montalcino 2012 jest tak dobre, że potrzebuje jeszcze sporo czasu, aby nabrać miękkości i gęstości. No i spełniło oczekiwania pijącego.

Potencjał na 20 lat jak nic.

Przy takim winie bardzo ważne są dane techniczne. Dlatego możesz je znaleźć tutaj. Jak na wino włoskie wreszcie niska wydajność z hektara, czyli tylko 5000 kg/ha, co na standardy hiszpańskie czy francuskie przekłada się na znacznie tańsze wina. Maksymalnie to 8000 kg/ha.

Polecane do dziczyzny i dojrzałych serów.

Ocena: ♛♛♛♛♛♛/7-znakomite

Na zdrowie!!

2 uwagi do wpisu “Poggio Landi Brunello di Montalcino 2012

    1. Dziękuję za komentarz. Piłem sporo win, głównie pochodzących z własnego importu, albo próbki nowych win. Uruchomienie sklepu spowodowało brak aktywności na blogu, bo nie chcę być posądzany o stronniczość. Moje wina smakują mi najbardziej :-).

Leave a Reply