Diamenty wina-co to jest?
Niestety nie mam pod ręką takiego korka, wiec proponuję spytać Google.
Wielokrotnie spotkałem się z kryształkami na korku w winie, które jakiś czas, najczęściej kilka lat spędziło w butelce.
Wiele osób myśli, że te przezroczyste kryształy unoszące się w winie lub przylepione do korka to sól, cukier, osad lub nawet potłuczone szkło.
Nie! To oznacza, że wino jest naturalne i nie usunięto całego dwuwinianu potasu. W trakcie produkcji wina, po wystawieniu na działanie niskich temperatur, kwas winowy naturalnie występujący w winogronach wiąże się z potasem, tworząc związek zwany dwuwinianem potasu.
Wiele białych win często poddawanych jest procesowi stabilizacji na zimno, aby usunąć te winiany przed butelkowaniem, ale niektóre z nich są pozostawione, gotowe do krystalizacji w zimnej piwnicy lub lodówce.
Obecność kryształów winnych w winie oznacza nic więcej niż to, że nie zostało poddane obróbce na zimno, a zatem może być wyższej jakości. Kryształy nie mają smaku, tylko odrobinę chrupnięcia, jeśli je zjesz.
Niektórzy winiarze, zamiast intensywnie przetwarzać wino, aby wyeliminować potencjalne kryształy w miarę starzenia się wina, wolą, aby ich wino było w bardziej naturalnym stanie. Kryształy winianu są pieszczotliwie nazywane „diamentami wina„.
Na zdrowie!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorowinian_potasu
Jak zwykle kolejny, ciekawy artykuł poszerzający kulturę wina w naszym kraju. Brawo Krzysztofie! Ileż razy piliśmy białe wino bez zastanowienia, co było w kieliszku? Proszę o więcej podobnych tematów. Ta surowa forma wina jaką stanowią kryształki, jest również czasem oczyszczana i przerabiana, w celu wytworzenia bezwonnego, białego proszku stosowanego często w sztuce kulinarnej, lub (co może miłośników win szczególnie zainteresować), służy do zakwaszania win z tych rejonów winiarskich, które są zbyt gorące, gdzie często dojrzałym winogronom brakuje wystarczającej kwasowości.Pozdrawiam