Poradnik winomana-najważniejsze nagrody winiarskie

Często spotykamy się z określeniem, że wino  „uzyskało złoty medal na konkursie…”, „zdobyło 95 pkt w przewodniku …..”, „zostało wyróżnione nagrodą….”.

Kup Teraz Wina z Austrii.png

Wobec tego, który medal albo która nagroda czy wyróżnienie są najważniejsze?

Trzeba pamiętać, że wszyscy kiedyś byliśmy początkującymi winomanami.

Najważniejszą nagrodą, jaką może otrzymać wino, jest nagroda od Ciebie-kiedy zdecydujesz, że dane wino Ci się spodoba!

Rzadko się zdarza, aby dwie osoby dokładnie tak samo oceniły wino. Ważne jest, abyś zaufał swojemu własnemu podniebieniu, aby polubił wina, które lubisz na prawdę. Mam nadzieję, że gdy już poczujesz, co lubisz, to będziesz nadal odkrywać wielki świat wina i pozwolisz swojemu gustowi rozwijać się i ewoluować. Mój z pewnością się rozwinął. I stale się rozwija. Ciągle coś mnie zaskakuje w winie. Jego tajemnica jest niezgłębiona.

Zaczynałem prawie 30 lat temu od win półsłodkich musujących o niskiej zawartości alkoholu z Węgier. Potem stopniowo smakowały mi coraz bardziej wina wytrawne, tym bardziej, kiedy spróbowałem dobrych białych win z Niemiec. Oczywiście tych podstawowym, łatwiejszych. Ciężko było mi uwierzyć , że to są wina wytrawne. Teraz wiem, ze te wina miały i tak lekki cukier resztkowy, ale uznawane były za wina wytrawne.

Teraz smakują mi wina i wytrawne i półwytrawne i nawet półsłodkie czy słodkie. Ważne, aby były dobre. Cukier nie jest zły, kiedy jest podparty sporą kwasowością. Żeby do tego dojrzeć trzeba wypić niejedną beczkę wina. Chociaż, nie jestem fanem słodkich tokajów. Już bardziej wytrawnych.

Przydaje się możliwość uzyskania porady od innych osób, gdy uczysz się o winie. Myślę, że ważne jest, aby znaleźć sprzedawcę, który pomoże Ci zrozumieć, co lubisz i jakie inne wina mogą Ci się spodobać. Możesz również znaleźć publikację wina, stronę internetową lub przydatne aplikacje do wina, które pomogą ci w podejmowaniu decyzji o zakupie wina.

Bardzo popularne jest Vivino, ale podane tam ceny bardzo często nie odpowiadają ich cenie rzeczywistej. Są zawyżone lub zaniżone, ponieważ sami możemy podać cenę zakupu przy ocenie wina.

Jeśli przez „nagrody” odnosisz się do medali z konkursów winnych, na świecie istnieje wiele konkursów związanych z winem. Jeśli zamierzasz wykorzystać ich wyniki jako przewodnik, powinieneś dowiedzieć się trochę na temat:

  1. Kim są sędziowie?
  2. W jaki sposób zorganizowane są degustacje?
  3. W jaki sposób dobiera się wina do konkursu.

Ja najbardziej cenię przewodniki lokalne, czy to włoskie, czy hiszpańskie, czy austriackie.

Poza tym bardzo sobie cenię Decanter, Wine Spectator i Wine Enthusiast, chociaż każdy z tych magazynów preferuje nieco inne wina.

Wobec tego traktuj nagrody, oceny i porady innych jako przewodnik, ale ufaj własnemu podniebieniu podczas odkrywania wielkiego świata wina, który na ciebie czeka.

Kup Teraz Wina z Niemiec.png

Na zdrowie!!

Leave a Reply