Rioja Artuke Pies Negros 2015

Rioja Artuke Pies Negros 2015 w cenie 62 zł.

Babylon's Peak Pinotage 2015 z RPA za 49 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Kolejne wino z winnicy Artuke. Tym razem crianza starzona 14 miesięcy w beczkach 80% francuskich i 20% amerykańskich jedno, dwu i trzyletnich.

Pies Negros oznacza „czarna stopa” i nawiązuje do tradycyjnego sposobu zgniatania winogron bosymi stopami.

Szczepy: 90% Tempranillo and 10% Graciano

Kolor głęboko rubinowy.

W nosie skupione, mineralne, czerwone owoce. Potrzebuje trochę czasu, aby się lepiej otworzyć. Na początku bardzo zamknięte. Nuty konfitury, ciemnego dymu i lukrecji. Nie nachalne, raczej subtelne i skupione. Nieco truskawki, śliwki i jagód.

W ustach ciemne, nieco dymne, ze sporą balsamicznością. Długie, jedwabne, mineralne, subtelna beczka. Piękna integracja i harmonia. Elegancja, finezja i pełne ciało. Dominują jeżyny. Do tego nieco jagód i dojrzałej wiśni.

Jeszcze bardzo młode, ale pije się już bardzo fajnie. Klasa. Z tym że powinno jeszcze poleżeć 2-3 lata. Jest dobra kwasowość, jędrne i młode taniny. Wyraźne, średnio miękkie i mega długie.

Ma pewną lekkość, która dodaje mu bardzo pijalności. Chce się pić. Przypomina mi nieco Priorat ze względu na mineralność i finezję. Z tym że młody Priorat, który ja preferuję nad zbyt potężne wina z najwyższego segmentu.

W roczniku 2013 otrzymało w przewodniku Penin 91 pkt.

Do kupienia w sklepie Beczułka Amontillado w Warszawie.

Primitivo 2016 I Leoni di Puglia w cenie 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Ocena: ♛♛♛♛♛♛/7-znakomite

Na zdrowie!!

Leave a Reply