Rioja Artuke Tinto 2015

Rioja Artuke 2015 Tinto Maceracion Carbonica w cenie 42 zł.

Artuke to mały producent z Rioja Alavesa, który produkuje jedne z najlepszych win w całym regionie Rioja. Jego najlepsze wina K4 i La Condenada należą do ścisłej czołówki apelacji. Kiedyś byłem zainteresowany importem tych win. Okazuje się, że są w Polsce, więc postanowiłem je kupić i spróbować czy miałem rację, interesując się tymi winami.

Maceracion Carbonica czyli fermentacja całych gron łącznie z szypułkami bez wyciskania soku.

Kolor głęboko rubinowy.

W nosie mega owocowe. Świeże, dojrzałe czerwone owoce. Wiśnie, maliny, truskawki, czereśnie, czerwone porzeczki, czekolada i kawa. Świeżości dodaje nieco mięty. Piłem poprzednio Nemea Cavino z Lidla i to jest przepaść. Tutaj jest świeżość, radość, bujne lato w kieliszku. Nie ma beczki oraz niczego sztucznego. Mogę je wąchać w nieskończoność.

W ustach nadspodziewanie dojrzałe owoce. Spodziewałem się więcej czerwieni, a jest świeżo czereśniowe. Znakomite taniny. Miękkie i delikatne, ale wyraźne. Pije się bosko. Znakomita kasowość. Jedwabne, piękna średnia budowa. Już dojrzałe, pełne.

Nie przypominam sobie jeszcze takiej oceny. Do kupienia w sklepie Beczułka Amontillado w Warszawie.

Ocena: ♛♛♛♛♛♛/7-znakomite.

Na zdrowie!!

3 uwagi do wpisu “Rioja Artuke Tinto 2015

    1. Wiem. Znam cenę eksportową i ceny w Hiszpanii. Mogłoby być nieco tańsze. Cena o 7-9 zł niższa to byłaby bardzo dobra cena. Z tego, co wiem, to jest możliwy jakiś rabat w sklepie. Pozdrawiam.

    2. W Viniteranio ceny też są nieco wyższe niż w Hiszpanii. Bardzo często ceny na eksport różnią się niewiele od cen na rynku w Hiszpanii, zwłaszcza w sklepach internetowych. Kuriozum jest we Francji, gdzie miałem oferty na szampana w tych samych cenach co w detalu tylko bez podatku VAT. Co ma z takim winem zrobić importer? „Zrobienie” tej samej ceny w Polsce co w Hiszpanii jest właściwie niemożliwe. Co prawda znam producentów, których polityka jest bardziej pro eksportowa, ale to są wyjątki. Jeśli producent ma mocną pozycje na rynku hiszpańskim to jest bardzo prawdopodobne, że ceny eksportowe będą się różniły niewiele od cen detalicznych.

Leave a Reply