Szukasz dobrego i taniego wina? Kilka wskazówek.

Dobre wina w najlepszych cenach tylko w dyskontach?

Angels Tears Sauvignon Blanc 2017 z RPA za 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

To nie jest bardzo odkrywcze, bo jeżeli kupujesz wina w dyskontach, to już o tym wiesz. Natomiast jeśli jeszcze tego nie robisz, to spróbuj. Przekonasz się, jak przepłacałeś za wina u konkurencji.

Przeczytałem bardzo fajny wpis na blogu Winefolly.com  o tym, jak wybrać dobre wino w okazyjnej cenie.
„Współczuję” Włochom, Niemcom, Duńczykom, Holendrom i innym Europejczykom, bo mają nie lada problem z wyborem dobrego wina w okazyjnej cenie. Mają tysiące, dziesiątki tysięcy win do wyboru.

My mamy sprawę prostą. Jesteśmy skazani na dyskonty, jeśli szukamy takich win oraz Leclerc i Auchan. No może Carrefour i Intermarche, jeśli szukamy tylko win francuskich.

I to by było na tyle.

Winefolly poleca, aby szukając takiego wina zwracać szczególną uwagę na trzy najważniejsze aspekty:

  1. Szukaj win z mniej znanych regionów (niedowartościowanych): Douro w Portugalii, Apulia we Włoszech, Yecla i Alicante w Hiszpanii, Columbia Valley w Washington w USA, Roussilion we Francji, Sycylia we Włoszech.
  2. Szukaj win ze szczepów mniej popularnych (niedowartościowanych): Montepulciano, Monastrell, Touriga National, Alicante Bouchet, Pinotage, Bonarda, Carignan z gron czerwonych, oraz Assyrtiko, Garganega, Vermentino, Grillo, Grenache Blanc, Marsanne, Chenin Blanc z gron białych.
  3. Rocznika, w którym był urodzaj w regionie, wtedy ceny są najniższe.

To dotyczy oczywiście rynków dojrzałych, nie Polski, bo tutaj to nie ma specjalnego znaczenia (to żart), bo wina są zbyt drogie. Akurat u nas te regiony i szczepy są bardzo popularne, bo jesteśmy rynkiem, na którym najtańsze wina są najdroższe w Europie.

Na szczęście mamy dyskonty. Tam nawet wina z bardzo znanych apelacji są wyjątkowo tanie.

Natomiast gdyby udało Ci się znaleźć sklep specjalistyczny (np. jak Viniteranio), w którym ceny są na „międzynarodowym” poziomie to możesz kierować się tymi wskazówkami, bo to bardzo przydatna podpowiedź.

Primitivo 2016 I Leoni di Puglia w cenie 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Na zdrowie!!

Leave a Reply