Wina online- Ribera del Duero-Lopez Cristobal Roble 2014

Tym razem nie będzie to wino do 30 zł, lecz  coś wspaniałego za cenę niewiele wyższą. Lopez Cristobal Roble 2014 w cenie 39, 50 zł z Ribera del Duero to mój dzisiejszy bohater.
To wino wyprodukował producent, którego w roku 2001 odwiedziłem podczas moje pierwszej podróży „winnym szklakiem” do Hiszpanii.

Niestety nigdy win tego producenta nie importowałem. Teraz spotkałem się z nim twarzą w twarz dzięki sklepowi Viniteranio. Gdyby nie rewelacyjna cena, w jakiej sprzedaje to wino online, to nie wróciłbym do tego producenta. Jeżeli wybrałem tego producenta jako jednego z pierwszych, których odwiedziłem, to znaczy, że jego wina cieszyły się już wtedy uznaniem w USA. Wtedy byłem zapatrzony w Parkera i Wine Spectator.

W kieliszku głębokie bordo z fioletowymi akcentami W nosie skoncentrowane dojrzale czerwone owoce. Jeżyny, maliny, wiśnie. Mocne i młode. Czuć jego potencjał. Aż bucha spod aromatu. Po jakimś czasie (dotlenieniu) wychodzi trochę beczkowej wanilii.

W ustach dojrzałe słodkie lekko przypalone czerwone owoce. Jeżyny, maliny, wiśnie. Długie, bardzo długie z wyczuwalną kwasowością w końcówce. Potężna budowa. Czuć ciężar tego wina, pomimo tego, że to jest ich wino podstawowe. Tutaj ewidentnie czuć niską wydajność z hektara. To nie może być więcej niż 25-30hl. Jeszcze młode i trochę zamknięte. Pod tą łagodną skorupą drzemie wulkan. Piękna struktura.

Muszę to jednak przyznać. Za 39,50 zł to jest arcydzieło. Takiej klasy wina jeszcze w dyskontach nie spotkałem. Czy warto dołożyć te 15-20 zł i „od święta” wypić coś tak wspaniałego? Ja nie mam wątpliwości, że tak.

PS.

O tym, dlaczego wybrałem sklep Viniteranio na zakupy online niech świadczy to porównanie: to wino w sklepie  Festus kosztuje 59 zł!! W Viniteranio 39,50 zł. To jest „ogromna” różnica. Właściwie fundamentalna. I jak ich nie promować?

Na zdrowie!!

Jedna uwaga do wpisu “Wina online- Ribera del Duero-Lopez Cristobal Roble 2014

Leave a Reply