Wina online-Viniteranio-200 Monges Reserva 2008

Wina online-Viniteranio-200 Monges Reserva 2008 w cenie 156 zł. Butelka nr 42950

Dzisiaj poszedłem po bandzie. To jedno z najdroższych win z oferty Viniteranio.

Rioja z bardzo młodej, ale już bardzo znanej bodegi Vinicola Real.

Szczepy: Tempranillo, Mazuelo, Graciano.

Kolor głęboki fiolet.

W nosie skoncentrowane, słodkie palone śliwki. Do tego czereśnie, czekolada,  trochę kawy, tostowe, lukrecja. Lekkie nuty mięty dodające mu finezji. Wow. Dzieje się oj dzieje. Pełne, bogate, ale jednocześnie nieprzegadane. Idealna harmonia, żadne za beczkowanie nie wchodzi w rachubę.

W ustach gęste, skoncentrowane, o mocnej budowie. Jak na Rioja to jest bardzo konfiturowe. Śliwka, malina,  czereśnia i dojrzała wiśnia. Trochę czekolady, suszonej śliwki, lukrecji.  W pełni dojrzałe, ale kwasowość jest nadal żywa, co dobrze wróży na kolejne kilka lat. Długie z „ciepłą” i miękką końcówką.

Pić takie wino to wielka przyjemność. jest mocne, ale jednocześnie finezyjne. Pomimo „wagi” „easy to drink”. Aż się ślinię, myśląc o kolejnym kieliszku. Bardzo niebezpieczne, bo wypicie butelki takiego wina to kwestia kilkunastu  minut!! Ostatnio zachwycałem się tak trzy dni temu pijąc moje Salice Salentino Riserva 2012 od „dottore” Resty. W sumie nie wiem, które jest lepsze, ale jestem tym winem szczerze zachwycony. Salentino było trochę bardziej czarne i lukrecjowe, a to jest bardziej finezyjne i miękkie.

Znakomity balans, głębia, owocowość i struktura. Idealne wino na sobotni wieczór pite dla przyjemności.

To jest zdecydowanie Rioja w stylu nowoczesnym, bogatym.

Czas na kolejny kieliszek!

Na zdrowie!!

2 uwagi do wpisu “Wina online-Viniteranio-200 Monges Reserva 2008

  1. Panie Krzysztofie wtrent, że wino może być niebezpieczne był niezrównany ?Trzeba przyznać że potrafi pan ciekawie napisać, zero monotonii i jasność przekazu. Niedawno degustowałem Cueva de Monge od tego samego producenta i też robi duże wrażenie. To są wielkie Rioja.Pozdrawiam

Leave a Reply