Winezja-Finca La Solana 2016

Bodegas Luzon Finca La Solana 2016 w cenie 36,99 zł.

To kolejne wino  otrzymane do degustacji z Centrum Wina/Winezja.

Ucieszyłem się, bo kilka lat temu importowałem wina z Bodegas Luzon. Bardzo dobre wina zwłaszcza w relacji cena jakość.
Ciekawy jestem, jak tym razem wypadnie jedno z ich win.

Znalazłem to wino w roczniku 2015 w ofercie Biedronki w cenie 16,99 zł i do tego w rekomendacji sommeliera. Jak ja mogłem tego wina nie próbować? Wtedy recenzja Winicjatywy nie była tak entuzjastyczna, jak za rocznik 2011, który był jeszcze w ofercie El Catador. Wtedy kosztowało 30 zł. Czyli idealne wino za 30 zł, ale tylko ok za 16,99 zł. Hahaha.

Recenzja zależy od tego, kto jest importerem? Biedronka jest be, ale El Catador jest cacy. Cytat z recenzji Winicjatywy:

Nie powiedziałbym już o nim, że to idealne wino za 30 zł, ale za 16,99 zł jest na pewno ideału bliskie. ♥♥♡

Przykład tego wina cofnął mnie do mojego tekstu Biedronka kontra El Catador na potwierdzenie zawartej w nim tezy, że

El Catador ma w ofercie bardzo dobre wina, ale ceny nie są tak okazyjne, jak w Biedronce albo Lidlu. Te tanie wina, które uzyskały wysokie oceny, gdyby były w ofercie Biedronki nawet za pół tej ceny, to dostałyby najwyżej po dwa serduszka (♥♥). Tylko dlatego, że są z dyskontu.

Ten przykład tylko to potwierdził.

Wróćmy do samego wina.

Szczepy: monastrell.

Kolor: rubinowy.

W nosie konfitura z  pestek śliwki i czereśni z dodatkiem gniecionych jagód. Wyraźne nuty wanilii i czekolady. Lekko tostowe i balsamiczne.

W ustach słodkie balsamiczno tostowe. Dominują pestki śliwki, czereśnie i jeżyny. Tostowe z nutami lukrecji. Kwasowość jest dobra. Długość również. Lekkie taniny i nieco drewniana końcówka. Tych nut drewnianych jest za dużo i może nieco drażnić, ale w sumie to bardzo udane wino.

Ciemne, słodkie owoce w nosie i ustach. Spokojnie warte te 30-37 zł, a  cena w Biedronce to była mega okazja.

Albo inaczej za 16,99 zł moja ocena byłaby o jeden stopień wyższa. Tak, aspekt ceny jest bardzo ważny w moich recenzjach.

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre

Na zdrowie!!

 

 

Leave a Reply