Winnicalidla-Altolandon Irrepetible 2015

Altolandon Manchuela Irrepetible 2015 w cenie 29,99 zł.

Manchuela była kiedyś częścią DO La Mancha, ale od roku 2000 posiada własną apelację.

Znam kilku bardzo dobrych producentów z Manchueli. M.in. ponad 10 lat temu interesowałem się winami Altolandon. Nawet ściągnąłem próbki. Wtedy były dla mnie trochę zbyt drogie i nie była to wtedy jakaś znana apelacja. Od tego czasu piłem kilka bardzo dobrych win z tej apelacji. Zwłaszcza ze szczepów Garnacha i Syrah. Winorośl jest uprawiana  na wysokości 600-800 m, ale są winnice położone nawet na wysokości 1100 m.

Szczepy: malbec, syrah.

Kolor: głęboko rubinowy.

W nosie na początku sporo bretu i ziemi. Czuć potencjał i moc. Po jakimś czasie wychodzą piękne owoce. Jagody, jeżyny, po godzinie pojawiają się wiśnie, trochę kwasowej świeżości i nuty pieprzu.

Po kolejnych 30 minutach staje się jeszcze świeższe i bardziej kwasowe.

W ustach pełne, gęste, znowu sporo bretu i ziemi. Ciemne, potężne, balsamiczne. Jest miękkie, ale struktura jest mocna.  Zdecydowanie do „konkretnych” mięs. Jagnięciny, żeberek, steka. Już w pełni dojrzałe, mięsiste. Nadal ma trochę tanin, więc można je przechować spokojnie  jeszcze rok lub dwa lata.

Z upływem czasu taniny są coraz wyraźniejsze, odzyskuje kwasowość i świeżość. Bardzo dobra integracja drewna i owoców.

Jest dostępne także w kilku innych sklepach w cenach od 49,00 Winoteka 13 do 57,90 w Chleb i Wino. Warte jest i te pieniądze, ale w cenie „lidlowskiej” to wielka gratka.

Jak na tę cenę to jest bardzo poważne wino!! Spora okazja!! Nawet zbyt dobre, bo to nie jest waniliowy budyń. Tutaj jest ziemistość i mocna budowa.

Eksperci Lidla ocenili je na 89 pkt.

To wino znalazło się na mojej liście TOP 11  na drugim miejscu!!! Jak widać całkiem zasłużenie.

Przed zakupem nawet o tym nie pamiętałem.  Jak zobaczyłem je w ofercie winnicy, to dołożyłem do zakupów. Zapłaciłem za nie 20,24 zł. To po prostu śmieszna cena jak za takie wino!!

To najlepsze wino, jakie kupiłem w dyskoncie w ostatnich kilku miesiącach!

Ocena: ♛♛♛♛♛/7-bardzo dobre

Na zdrowie!!

Leave a Reply