Wino na weekend-dwa do wyboru

W tym tygodniu znowu miałem duży problem z wyborem wina na weekend. Najpierw wydawało mi się, że właściwie nie mam czego polecić, a w efekcie degustacji proponuję aż dwa do wyboru.

Dlatego wczoraj wykonałem rzut na taśmę i zakupiłem najbardziej polecane wino z oferty Portugalia w Biedronce. Na początku chciałem polecić tylko to jedno wino Lavradores de Feitoria Douro Gadiva Tinto 2014, lecz kiedy wczoraj wieczorem zaglądnąłem do notatek z degustacji win z oferty Auchan, zwłaszcza Domaine du Haut Fresne Coteaux d’Ancenis Gamay 2015, postanowiłem zaproponować na weekend dwa wina do wyboru. Jedno kwasowo-owocowe, a drugie kremowo-owocowe. Co bardziej preferujesz, owoce czy łagodność przy podobnej strukturze?

Pierwsze wino to Domaine du Haut Fresne Coteaux d’Ancenis Gamay 2015 za 21,99 zł Bardzo aromatyczne. Dużo lukrecji, toffi, cynamonu, mlecznej czekolady i czerwonych owoców. Już na sam zapach dostałem ślinotoku. Czułem kwasowość w aromacie. Taką, jaką lubię. W ustach dużo czerwonych owoców, zwłaszcza porzeczki. Wyraźna kwasowość, która dodaje lekkości. Przy czym, dobra koncentracja owocu. Mnie zabrakło trochę finezji, ale to jest wino za 21,99 zł!! Do kurczaka z grilla, do risotta z grzybami. To wino jak najbardziej zasługuje na swoje ♥♥♥ jakie otrzymało od Winicjatywy.

♥♥♥ Domaine du Haut Fresne Coteaux d’Ancenis Gamay 2015

Rzadko u nas widywany Gamay z Doliny Loary. Lekki jak piórko i czarująco owocowy, a przy tym miększy, mniej wiśniowo-kwaskowy niż standardowe Beaujolais (może zadziałał ciepły rocznik). Bardzo fajne wino w rewelacyjnej cenie 21,99 zł.

Drugie wino to Lavradores de Feitoria Douro Gadiva Tinto 2014 za 16,99 zł z najnowszej oferty Biedronki. Wybrałem to wino do próby, ponieważ otrzymało dobrą recenzję na Winicjatywie.

Powrót do Biedronki wina od dawna wyczekiwanego. Było na co czekać, bo za 16,99 zł jest to najlepszy zakup w tej ofercie, wino szlachetniejsze i bardziej autentyczne niż czerwona Ravasqueira czy Vimioso. Wino pełne owocu, przyjemnie intensywne, z ładnym, drobnym garbnikiem od łupkowych gleb w Douro. Zarazem rozegrane przez przesady – brak tu dżemu, beczki, czekolady, całość jest elegancka i kompetentna, dokładnie jak Ty, kliencie Biedronki. ♥♥♥

Ja nawet nie wiedziałem, że to wino kiedyś było w Biedronce, dlatego na nie nie wyczekiwałem. Ponieważ nie miałem faworyta na dzisiaj, postanowiłem jeszcze zaryzykować z tym winem. Mam problem z winami czerwonymi, bo piję je rzadziej i jak już piję to lubię napić się czegoś dobrego. W tej cenie to prawie niewykonalne. Wszystkie wina są co najwyżej przyzwoite.

To wino urzekło mnie jednak złożonym aromatem owocowego likieru z owoców leśnych, lecz trochę rozczarowało zbyt miękką strukturą i jakimś takim brakiem głębi. Zwłaszcza na początku. Po jakimś czasie efekt płaskości trochę zanika. W ustach kremowe i łagodne. Dobra kwasowość i zaznaczone taniny. W sumie kawałek porządnego wina za niewielkie pieniądze. Polecam!!

Na marginesie najnowszej oferty Biedronki i Auchan muszę powiedzieć, że zakupy w Biedronce podobają mi się dużo bardziej niż w Auchan, bo najnowsza oferta jest niewielka, szukałem jednego dwóch win na weekend i na półce były wszystkie wina. Nie dostałem oczopląsu jak w Auchanie, gdzie nie ma możliwości, aby znaleźć jakieś wino bez ściągi.

Natomiast jeżeli chcecie kupić przyzwoite wino francuskie w najlepszej cenie, to najszybciej znajdziecie je w Auchan, chociaż z wyborem będzie już duży problem i tutaj Winicjatywa będzie nieodzowna.

Chociaż testowała „tylko” 110 win z kilkuset dostępnych i wcale nie jest powiedziane, że znalazła wszystkie perełki.

Na zdrowie!!

Jedna uwaga do wpisu “Wino na weekend-dwa do wyboru

Leave a Reply