Wino na weekend-Lidl-Chateau Ponchemin Cuvee Emma & Alexia 2012

Chateau Ponchemin Cuvee 2012 Emma & Alexia za 22,99 zł, bo o tym winie piszę, jest już na półkach w Lidlu od kilku dni. Smakowało mi podczas prezentacji prasowej, ale musiałem je zakupić, aby skonfrontować tamte wrażenia z „degustacją” całej butelki. No i się nie zawiodłem.

W nosie spora koncentracja słodkich czerwonych owoców. Do tego lukrecja i gorzka czekolada. W ustach konfitury z czerwonych owoców. Sporo beczki. Mocna budowa i dużo słodkich tanin. Niska kwasowość. To wino dostarczyło mi dużo przyjemności. Ma podobne koncentrację do rezerwy z Chile, ale ma mniej kwasu co mi bardziej odpowiada. Dla mnie lepsze wino od wielu, wielu „Chilijczyków”. To jest po prostu kawał dobrego wina.

Bordeaux za 22,99zł, które mi tak bardzo smakuje? To dla mnie duża niespodzianka!!

Na marginesie: W „Chile” przeszkadza mi zbyt duża „sokowatość”, tzn. niby super aromatyczne i owocowe wina, ale po kilku łykach brakuje mi trochę „wina”. Czegoś, co znajduję w winach z Europy, Południowej Afryki, czy nawet  Australii. Tak dużo „soku” powoduje pewną kwasową cierpkość. Może nie do razu w pierwszym łyku daje się to wyczuć, ale wychodzi po jakimś czasie i mnie trochę”męczy”. Piłem dużo win z Chile kilka lat temu, kiedy te wina stanowiły trzon mojego importu. Dlatego nie „skusiłem się” w Biedronce na zakup czerwonych win z Chile, kiedy weszły na półkę razem z winami z USA. Może to był błąd? Ja jednak nie żałuję.

Obecna oferta czerwonych win francuskich w Lidlu bardzo mi się podoba. Czekam na kolejną odsłonę tej oferty.

Winicjatywa określiła to wino jako „Nowoczesne, dla miłośników Kalifornii i Chile.”. Ja bym tak nie powiedział.

Ja to wino polecam wszystkim tym, którzy lubią dobre wina, niezależnie czy jest z Chile, Kalifornii czy „Madagaskaru”. Mnie dostarczyło dużo przyjemności. Za 22,99 zł jest to rewelacja.

Na zdrowie!!

 

 

3 uwagi do wpisu “Wino na weekend-Lidl-Chateau Ponchemin Cuvee Emma & Alexia 2012

    1. Widziałem to wino w Lidlu i nawet sprawdziłem rocznik, sądząc, że może to jest nowy rocznik, ale ten rocznik już oceniałem. Pozdrawiam

Leave a Reply