Lidl-Chianti Montalbano 2014

W tym tygodniu weekend zaczyna się wcześniej,  dlatego musiałem „przyspieszyć” z winem na weekend.

Po wielu dniach picia win białych i musujących udało mi się wreszcie znaleźć wino czerwone na tyle dobre, aby móc je polecić na weekend.

Chianti Montalbano 2014 Casato dei Medici Riccardi w cenie 22,99 zł. DOCG w takiej cenie? To jest możliwe tylko w dyskontach.

Barwa głęboka, ciemno bordowa.

W nosie skoncentrowane lekko konfiturowe owoce śliwki i słodkiej wiśni z odrobiną pieprzu.

W ustach spora koncentracja. Jak na poziom ceny 5 euro to nawet wino bardzo skoncentrowane. Jeszcze dosyć młode ze sporą kwasowością. Taniny wyraźne, ale łagodne. Wino środka. Skoncentrowane, konfiturowe, ale nie dżemowe. Leciutko pikantne.

To nie leciutkie i kwaśne tanie Chianti. Poleciłbym go zdecydowanie do mięsa. Schabu lub nawet słusznego steka. Niektórym może przeszkadzać jego „nowoświatowość”.  Swoją koncentracją przypomina nawet wino z południa Włoch. Chociaż według mnie powinno zadowolić również tych, którzy lubią wina dosyć kwasowe.

Nareszcie za 22,99 zł kawał fajnego wina.

To wino było polecane już w czerwcu przez Fione Beckett dla magazynu The Guardian jako jedno z win do £10 na Dzień Ojca.

Chianti Montalbano, Medici Riccardi 2014 13% £6.49 Lidl

One of the limited edition wines that Lidl has taken on for the summer so I can’t guarantee they’ll have it in your local store. Worth checking though it’s streets better than most of the Chianti available at this price and the bottle looks pukka too

Znalazłem jeszcze recenzję Jemmiego Goode rocznika 2012 dla Sunday Express z roku 2014, Best Italian Wines

Casato dei Medici Riccardi Chianti Montalbano 2012, Tuscany £6.99, Lidl, 13% alcohol

Full coloured, this red is fresh, direct and bursting with cherry and berry fruit. It’s a delightful modern interpretation of chianti that’s amazing value for money.

Na zdrowie!!

7 uwag do wpisu “Lidl-Chianti Montalbano 2014

 1. O, i fajnie. Już zakupione – czeka na swoją kolejkę.
  W Lidlu jest również jeszcze jedno wino od Medici- sangiovese – shiraz, afair, niestety 3x droższe. Poczekam na przecenę, wydaje mi się gwarantowana 🙂

  1. Widziałem, kosztuje 59,99 zł. W Warszawie pewnie będzie ciężko o przecenę. Jest jeszcze kilka win czerwonych do spróbowania. Na razie czekają cztery wina z Biedronki. Dzisiaj piję coś spoza dyskontów. Pozdrawiam.

 2. Nie wiem czy stołeczna polityka jest spójna, ale w lidlu na conrada jest mnóstwo przecen z nie tak starej ofery. Jeżeli wg. winicjatywy, Château Desmirail Margaux Grand Cru Classé 2013 kosztował 99 pln to jest obecnie za jakieś 59, podobnie Cave de Tain Hermitage 2014 i wiele innych. Jeżeli ktoś mnie przekona, że jest warte swojej wyjściowej ceny – to nie odmówię się skusić 🙂

 3. Piłem oba wina na degustacji Lidla i nie byłem zachwycony. Ja bym takich pieniędzy na nie nie wydał. Jutro raczej „polecę” po szampana PIPER-HEIDSIECK do Biedronki bo jest promocja.

 4. W weekend miałem dopiero okazję do wypicia tej butelki i jak najbardziej zasługuje na uwagę. Bardzo przyjemne, aksamitne wino.

  Dzisiaj też doczekałem się ww. sangiovese – shiraz w lepszej cenie czyli 47,99.
  Po dokonaniu zakupów, mała niespodzianka „system” nabił starą cenę 59,99.
  Oczywiście dostałem zwrot różnicy. Rzadko kiedy przyglądam się paragonom, szczególnie kiedy na liście jest kilanaście/dziesiąt pozycji, ale jak to się mówi coś mnie tknęło. Umysł ścisły zadziałał automatycznie. Co ciekawe o cenie wina głosiła wielka kartka A4 i nigdzie już nie było informacji o starej cenie. Tak więc miejcie baczenie! 😀

Leave a Reply