Wino na weekend- Rewelacyjne Verdicchio z Lidla

Przedwczoraj przeżyłem kolejną niespodziankę. Otworzyłem włoskie wino z Marche zakupione w Lidlu jakiś czas temu (około tygodnia) Laurana Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore 2015. Nawet nie pamiętam dobrze ceny. Chyba nie więcej niż 20 zł.

Było to już trzecie wino wieczoru, po doskonałym Rieslingu z Moseli i równie dobrym Grune Veltlinerze z Kremstal. Oba wina od znakomitych producentów. W Polsce jeszcze nieobecnych. Dlatego o nich nie piszę. To wino nie odbiegało w klasie od tych dwóch. To był dla mnie lekki szok. Tamte wina pomimo wyższej ceny nie przyćmiły zbytnio tego Verdicchio.

W nosie nuty orzechowe, z dominacją ananasa. Do tego cytrusy, jabłko i gruszka. W ustach bardzo dobry balans pomiędzy kwasowością i owocami. Cytrusy, zielone jabłko, gruszka, ananas. Znakomite wino. Dużo lepsze od wszystkich win białych, które kupiłem przez cale lato w Lidlu i Biedronce. Łącznie z Albarino Rectoral do Umia Rías Baixas Abellio 2015.

Jeśli to wino jest jeszcze w waszym Lidlu, to musicie je koniecznie kupić i spróbować.

Ja piłem to wino solo, ale nadaje się doskonale także do jedzenia, m.in. do mojego ulubionego sushi. Także Spaghetti bolognese, pizzy Margherita i Quatro Formagi, lub Americana z ananasem i szynką. Oczywiście do ryby, kurczaka i królika.

Ponieważ nic o tym winie nie wiedziałem wcześniej. Nawet nie pamiętałem czy kupiłem je w Lidlu, czy w Biedronce, pogrzebałem w internecie, pogrzebałem i znalazłem!! To wino znalazło się w piątce najlepszych Verdicchio na targach Vinitaly 2016 z notą 5 gwiazdek (wina z oceną powyżej 90 pkt).

Oprócz  Verdicchio dei Castelli Di Jesi Doc Classico Superiore “Laurana” 2015 – Terre Cortesi Moncaro;  w tej piątce znalazły się następujące wina: Verdicchio dei Castelli di Jesi Doc Classico Superiore “Grancasale” 2013 – Togni;   Verdicchio dei Castelli Di Jesi Doc Classico “Vignedileo” 2015 – Azienda agricola Tre Castelli; Verdicchio dei Castelli Di Jesi Doc Classico Superiore “Via Condotto 2015” – Tenuta Musone ; Verdicchio dei Castelli di Jesi Doc Classico Superiore 2014, di Coldicorte.

Na zdrowie!!

 

4 uwagi do wpisu “Wino na weekend- Rewelacyjne Verdicchio z Lidla

Leave a Reply