Wino na weekend-Lidl-Bastide Sobirana Vue sur Mer 2016

Bastide Sobirana Vue sur Mer Pays d’Oc 2016 w cenie 29,99 zł.

Angels Tears Sauvignon Blanc 2017 z RPA za 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

W Biedronce bryndza nie ma czego kupić. Na szczęście w Lidlu sporo nowości. Ja kupiłem 5 win, 3 białe i 2 czerwone. Przede wszystkim po to,  aby znaleźć wino na dzisiaj. Udało mi się to już w drugiej próbie, czyli przy drugim winie. Dobrze obstawiłem przy zakupie.

 

Wino pochodzi z Langwedocji (IGP Cotes Catalanes), której wina dla mnie są jednymi z najlepszych w Europie. Bardzo mała wydajność z hektara, spora koncentracja i oczywiście doskonała cena do jakości. Do tego przypominają wina z nowego świata, tylko są lepsze. Czyli komercyjne, ale zarazem wysokiej jakości.

Szczepy: Muscat, Viognier, Sauvignon Blanc, Vermentino.

Kolor: bladozłoty.

W nosie dzieje się sporo. Jest bardzo aromatyczne. Wyraźna róża i sporo ziół. Kolendra i liście porzeczki. Do tego żółte owoce, winogrona, ananas, melon.

W ustach świeże cytrusy, róża z akcentami ziołowymi. Dobra koncentracja. Leciutka goryczka w końcówce. Długie z żywą kwasowością. Bardzo długie. Dla mnie ciut zbyt bogate. Sporo grejpfruta.

Wino gastronomiczne, ale nie dlatego, że samo nie smakuje, tylko pobudza kubki smakowe. Ta kwasowość bardzo pobudza. Ciężko powstrzymać łaknienie. Przynajmniej na jakiś ser Pecorino czy Old Amsterdam.

Pasuje do drobiu, ryby, sałaty i serów twardych.

Znalazłem to wino w sklepie Hawesko jednym z największych graczy w Niemczech w cenie 9,99 euro. Normalnie wina, które u nich kosztują 10 euro, u nas kosztują 15. Oczywiście nie dotyczy to dyskontów.

Przed zakupem nie sprawdzam w żaden sposób producentów i pochodzenia. Czasami nawet nie wiem, że wino jest półwytrawne, bo nie czytam kontr etykiet przed zakupem. Wszystkie informacje, które podaję, wyszukuję później.

Gdybym to wiedział, to byłby dodatkowy argument do zakupu. Oni mają jedną z najlepszych selekcji w Europie.

Na butelce znalazłem naklejkę Robert Parker 90 pkt. Nie mogę powiedzieć, że nie widziałem tej naklejki w sklepie, ale nie sądziłem, że jest to akurat ocena Parkera.

Przypomina nieco Gewürztraminera od Borell Diehl, którego można kupić w moim Klubie Wina, a którego recenzji jeszcze nie zamieściłem.

Ja bym dał temu winu 86 pkt, nie 90.

Primitivo 2016 I Leoni di Puglia w cenie 35 zł!! Tylko w Klubie DDW

 

Ocena: ♛♛♛♛+/7-dobre +

Na zdrowie!!

Jedna uwaga do wpisu “Wino na weekend-Lidl-Bastide Sobirana Vue sur Mer 2016

  1. I przyszła pora na tę butelkę. Stosunek jakości do ceny bardzo przyzwoity. Uniwersalna butelka do wielu zastosowań. Nawet nie trzeba pilnować temperatury, koniec butelki smakuje tak samo dobrze jak chłodniejszy początek.

Leave a Reply