Wino na weekend-Lidl-Leggermente Appassito Bianco 2016

Lidl-Leggermente Appassito Bianco 2016 w cenie 19,99 zł.

W Biedronce na półkach koszmar to zostaje Lidl, a tam przyzwoite białe wino z Wenecji Euganejskiej. Na bezrybiu i rak ryba.

Zakupiłem je już dwa tygodnie temu, ale nie mialem dotąd „czasu” aby go spróbować.

Leggermente Appassito oznacza, że wino powstało z lekko podsuszonych winogron Garganega, które znamy z  Soave.

Szczep: Garganega.

Kolor bladozłoty.
Nos bogaty. Dominują białe słodkie owoce. Banany, lichii, brzoskwinie, gruszki, trochę miodu. Czuć sporą koncentrację owocu.

W ustach tak samo słodkie białe owoce. Banany, brzoskwinie, gruszki z akcentami miodowymi. Dobra koncentracja. Spora koncentracja owoców, podbita w końcówce wyraźną kwasowością. To nie jest wino na tras. Raczej do jedzenia, chociaż pije się dobrze. Pasuje do tłustej ryby i białego mięsa. Ja wolę wina bardziej mineralne i świeże, ale to wino może się podobać. Przypomina Chardonnay z Langwedocji.

Moja małżonka twierdzi, że to wino do picia dla przyjemności. Ja największą przyjemność czerpię z mineralności, kwasowości, lekkości i świeżości. A tego mi tutaj brakuje. Dlatego wolałbym dobre Soave, ale jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Nie żałuję tych wydanych 20 złotych.

Nie jest to wino bardzo dobre, jest przyzwoite, a przy cenie 20 zł staje się prawie atrakcyjne. W stosunku do białych win z najnowszej włoskiej oferty Biedronki to bez mała „arcydzieło”.

Na zdrowie!!

 

 

 

3 uwagi do wpisu “Wino na weekend-Lidl-Leggermente Appassito Bianco 2016

  1. Posmakowałem i opis odpowiada moim wrażeniom. Podoba mi się soczystość wina, choć kwasowość jest ledwo wyczuwalna. W końcówce, na podniebieniu, miałem wrażenie stępienia i matowości. To chyba wspomniany brak mineralności i świeżości?

Leave a Reply