Wino na weekend-Lidl- Srebrna Góra Polka Biała 2016

Srebrna Góra Polka Biała 2016 w cenie 34,99 zł (przy zakupie 2 but. 29,99 zł).

Polka biała, różowa i czerwona to wina, które stanowią filar najnowszej oferty Lidla pod tytułem Klasyka ma Smak.

Tak się złożyło, że Polkę degustowałem zaraz po bardzo dobrym Rieslingu z Palatynatu, co na pewno miało wpływ na moją ocenę.

Szczepy: Seyval Blanc, Johanniter, Solaris, Hibernal, Chardonnay, Taminer, Pinot Gris.

Kolor bladozłocisty.

W nosie trawa, jabłko, cytryna i agrest. Przypomina mi zdecydowanie Sauvignon Blanc. W ciemno bym obstawiał ten szczep. A tutaj mamy kupaż aż 7 szczepów. Minimalne akcenty liści porzeczki. No i …. wapień. Wyraźne nuty kredowe. Kreda przykrywa całość lekką mgiełką. Mnie ten aromat urzeka. Przypomina mi Burgundię. Nos bardzo fajny.

W ustach wytrawne pomimo 7 gram cukru. Lekka goryczka, ale nie z grejpfruta, tylko agrestu z akcentami zielonymi. Spora kwasowość. Dominuje agrest, trawa, zielone jabłko. Długie. Kwasowa końcówka. Rześkie i bardzo świeże. W końcówce trochę drażni gorzki grejpfrut i to mnie powstrzymuje przed oceną bardzo dobrą.

Gdybym nie pił Polki zaraz po Rieslingu, to byłbym nią jeszcze bardziej zachwycony. A tak brakuje mi nieco owoców i mineralności do pełni szczęścia, ale wrażenie bardzo dobre.

Na degustacji w winnicy dużo mniej przeszkadzała mi ta goryczka i miałem wrażenie większej mineralności. Czułem w nosie mokry kamień  i sporo białych kwiatów.

Półwytrawne a sprawiało wrażenie bardziej wytrawnego od Rieslinga Trocken z takim samym cukrem resztkowym i wyższą kwasowością. Chyba przez niższe pH i nieco gorzką końcówkę.

Do włoskiego tłustego, ale nie pikantnego salami rewelacja. Zrobiło się słodsze. Salami do kupienia w rewelacyjnej cenie 3,00 za 134 gram w najlepszej (włoskiej) lodziarni w Warszawie przy ul. Hlonda 2 na warszawskim Wilanowie. Jest słodsze, bardziej mineralne i świeże. Rewelacja.

Ocena: ♛♛♛♛/7-dobre z plusem.

Na zdrowie!!

4 uwagi do wpisu “Wino na weekend-Lidl- Srebrna Góra Polka Biała 2016

  1. Dzięki, byłem bardzo ciekaw tej recenzji 😉
    Wie Pan może czy promocję 2 za 29,99 można łączyć kolorami? 😉
    Pozdrawiam,
    Mikołaj

    1. Nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć. Na degustacji w winnicy przy pięknej upalnej pogodzie byłem zachwycony. W domu wieczorem i do tego po bardzo mineralnym Rieslingu już mniej. Ale na pewno warto spróbować. Różowego chyba nie będę kupował, to opiszę wrażenia przy recenzji Polki czerwonej. Polka czerwona dużo lepsza w nowym roczniku 2016 od 2015. Czy także lepsza od 2014? Po roku nie potrafię odpowiedzieć. Trzeba by było spróbować obu razem. Pozdrawiam.

Leave a Reply